25.7 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Stalin’in elçilik operasyonu

Fuad Safarov, Moskova

Sovyet lideri Josef Stalin’in akıl almaz bir yöntem kullanarak Moskova’daki ABD Büyükelçiliğini okul öğrencilerinin yardımıyla dinlediği ortaya çıktı.

Sovyet döneminde kitlesel bir çocuk örgütü olan Piyonerler Birliği’ne üye çocukların 1947 yılında Amerikan Elçisi’ne hediye ettiği tahta armanın aslında bir dinlenme cihazı olduğu yıllar sonra anlaşıldı. Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi, efsanevi Sovyet ajanı Vadim Gonçarov’un hayatını anlattığı haberinde, Stalin’in talimatıyla ABD Elçiliğini dinlenmek için elektronik bir operasyon düzenlendiğini yazdı.

Operasyonda Sovyet ilkokul öğrencilerinden yararlanması kararlaştırıldı. Haberde, “9 Şubat 1945’de Kırım’daki Artek uluslararası öğrenci kampının açılışı vesilesiyle dönemin ABD Moskova Büyükelçisi A. Harriman, bölgeye gelerek Sovyet çocuklarını ziyaret etti. Ziyaret sırasında öğrenciler, Harriman’a çok değerli ağaç türlerinden yapılmış resimli bir ABD arması hediye etti” denildi. KGB’nin çocukların aracılığıyla armağan ettiği tahta aslında Zlatoust gizli dinlenme cihazıydı.

Moskova’ya dönen Amerikan Büyükelçisi çocukların hediyesini hiç şüphelenmeden makam odasına astı. Üstelik Harriman’ın ardından 4 elçi değişmesine rağmen 8 yıl boyunca tahta görünümlü dinleme cihazı yıllarca duvarda asılı kaldı. Elçiliği yıllarca başarılı şekilde dinleyen Kremlin’in kritik konularda Washington’la ilgili gizli bilgilere sahip olması sonunda Amerikan tarafının kuşkulanmasına yol açtı.

Haberde, “Bunun üzerine ABD gizli servisi CIA, Moskova’daki elçiliğe elektronik uzman ve cihazlar sevk etti. Aynı anda kasıtlı olarak elçilik yazışmaları artırıldı. Operasyon şefi Gonçarov da dinlenme cihazının daha aktif hale getirince CIA’nın elektronik cihazları, elçinin odasındaki hediyelik tahtanın içinde cihazı bulmayı başardı…” denildi.

1960 yılına kadar konuyla ilgili açıklama yapmamayı tercih eden Washington, söz konusu tarihte Birleşmiş Milletler (BM) kürsüsünde Sovyetlerin casusluk faaliyetlerini kanıtlamak amacıyla dinlenme cihazını kamuoyuna gösterdi. Moskova’daki Amerikan elçilerinin dinlenmesini sağlayan CIA’nın müzesinde bulunuyor.

Habere göre, KGB ajanı Gonçarov, Sovyet otellerinde kalan bazı Batılı ve üst düzey yabancı konukları da dinlemeyi başardı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler