24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Stalingrad dönüyor

Rusya’nın Volgorad kenti 66 yıllık aranın ardından geçmişteki adı olan Stalingrad’a dönmeye hazırlanıyor.

Moskova’da yayınlanan Nezavisimaya gazetesi, 2. Dünya Savaşı’nda Sovyet ordusunun Nazilere ağır bir yenilgi yaşatmasının 80. yıl dönümünün kutlanacağı 2 Şubat’ta Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kenti ziyaret edeceğini, isim değişikliğinin ziyaret sırasında uygulamaya konulabileceğini yazdı.

Kızıl Ordu’nun girmesinden sonra 10 Nisan 1925’te kentin adı Stalingrad olarak değiştirilmiş ancak Sovyet lideri Josef Stalin’in ölümünün ardından 10 Kasım 1956’da eski adı Volgorad’a dönülmüştü.

23 Ağustos 1942-2 Şubat 1943 tarihleri arasında meydana gelen Stalingrad Muharebesi sonucu Alman 6. ordusu yok edilmiş, iki taraftan yaklaşık iki milyon kişinin hayatın kaybettiği çatışmalar 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirmişti.

Nezavisimaya, bir grup eski askerin Volgorad Valisi Andrey Boçarov’la yaptığı görüşmede tarihsel adaletin yeniden sağlanabilmesi için Stalingrad adına dönülmesini istediğini bildirdi. Boçarov’un konuyla ilgili özel bir komisyon kurma sözü verdiğini belirten gazete, Stalingrad’a dönüş inisiyatifinin büyük olasılıkla Moskova’nın onayıyla başladığını yazdı.

Gazete, isim değişlikliğinin kentte her zaman popüler bir tartışma konusu olduğunu ancak Ukrayna savaşının başlamasından sonra eski değerlere dönülmesi süreci yaşandığı için gerçekleşmesi olasılığına ilk defa bu kadar yaklaşıldığını belirtti.

Nezavisimaya’ya göre, halkın büyük bölümünün destekleyeceği tahmin edilen isim değişikliği, kentin bundan sonra Moskova tarafından daha fazla izleneceği ve denetleneceği endişesiyle bazı bürokratların uykusunu kaçırmaya başladı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler