24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

‘Türk kadın’ rolündeydi

Ünlü Sovyet komedi filmi “Elmas Kol”da İstanbullu bir kadın rolünü oynayan Viktoriya Ostrovskaya 86 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü Rus gazeteci Andrey Malahov Telegram kanalında yaptığı paylaşımda, “Ostrovskaya aramızdan ayrıldı. Yıllar önce Leonid Gayday’ın asistanı onu sokakta fark etmişti. Yönetmenin parlak bir oyuncuya ihtiyacı vardı. Ostrovskaya onu hemen film çekimlerine kabul etti. Toprağı bol olsun…” dedi.

Sovyet ve Rus sinemaseverler, Ostrovskaya’yı 1968 yapımı “Elmas Kol” filmindeki İstanbul’da sokak kadını rolünü oynayan sanatçı olarak tanıdı. Ünlü Sovyet yönetmen Gayday’ın çektiği yapım, Sovyet film tarihinin en popüler komedilerinden biri olarak tarihe geçti.

Filmde İstanbul bağlantılı uluslararası çetenin altın kaçakçılığı konu ediliyor. Yönetmen Gayday, İstanbul sahnesini ilk önce kentin tarihi sokaklarında sahneyi çekmeyi planlamış. Fakat yeterli para bulamayınca İstanbul sahneleri için Bakü’nün İçerişehir sokakları tercih edilmiş. Sovyet film yıldızları Yuri Nikulin, Andrey Mironov ve Leonid Kanevski’nin de rol aldığı filmin çekildiği yerlerde günümüzde turlar düzenleniyor.

Daha önce Rus medyasına filmle ilgili anılarını paylaşan Ostrovskaya, babaannesinin Türk olduğunu, dolayısıyla rolünü güzel oynadığını belirtmişti. Bakü’deki çekimler sırasında Azerbaycanlı erkeklerin yoğun ilgisiyle karşılaştığın gülerek anlatan aktris, “Çok sıcak insanlar, beni yakalamaya çalışıyorlardı! Ama ben de güzeldim…” sözleriyle hatırlarını paylaşmıştı.

Ünlü Sovyet ve Rus sinema sanatçısı Stanislav Sadalski de, “Sadece iki filmde rol almıştı” diyerek Ostrovskaya’ya ilgi gösterilmemesini eleştirdi.

Sanatçı hayatının son yıllarında bir sağlık merkezinde spor hocası olarak çalışıyordu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler