5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Socrates Dergi veda etti

Yaklaşık sekiz yıldır çıkan Socrates Dergi basılı yayın hayatına son verme kararı aldı. Ocak 2023’te son sayısı yayınlanacak dergide Caner Eler’in imzasıyla yayınlanan veda yazısı:

“Elvedada tatlı bir tereddüt tınısı var. Hoşça kal kısa ve nihai, geçmişi geleceğe bağlayan ipi koparabilecek kadar keskin dişli bir sözcük.” -John Steinbeck, Kaygılarımızın Kışı

Haftalar öncesinde bu sayıyı 2022’de olan bitene ayırarak geride kalan 365 güne veda etmek istiyorduk. Ay başında her zamanki gibi Atahan Altınordu, İnan Özdemir, Buğra Balaban, Aras Yetiş, Kaan Demirel, Ruhat Akkuş, Arhan Ata Pilavoğlu ve Kerim Kılıç’tan konu önerilerini aldık. İlhan’la beraber kendi düşüncülerimizle harmanladık ve konu planını oluşturduk. Katar’daki Dünya Kupası’nın bitişini bekleyip sayımıza ve kapağımıza son halini verecektik. Edito’yu da hep olduğu gibi en son saatler yazacaktım. Fakat sanki içime doğmuş gibi John Steinbeck’in Kaygılarımızın Kışı eserindeki alıntıyı, birkaç hafta önce köşeye koymuştum. Zira bu yazıda zaten vedalardan bahsetmeyi planlıyordum. Hayatını kaybedenler, spordan emekli olanlar ve yakında emekli olacaklarla beraber 2022, bana ‘sonların ve vedaların’ yılı gibi hissettirmişti. Hatta 18 Aralık’ta Daha önce Socrates’e de içerik üreten çok değerli yazar Louisa Thomas, The New Yorker’da “2022 Sporda Bitişlerin Yılı Oldu” başlıklı bir makale yazmıştı ve şöyle devam etmişti: “Ufukta yeni bir dönem olabilir. Ancak bu esnada, birçok yeniden değerlendirme, emekli olma ve vedalaşma var.”

Ancak tüm bunların ortasında bu sayfada gözlerim dolarak Socrates Dergi’ye veda edeceğimi hiç hayal etmemiştim. Evet sadede gelmekte bu kadar zorlanmamın ve cümleleri böyle uzatmamın sebebi Socrates Dergi’nin kâğıda basılan son sayısını sizlere sunmamız. Matbu dergi olarak yayın hayatımız sona erdi. Radikal gazetesinin o unutulmaz manşetindeki gibi maalesef biz de bize ayrılan kâğıdın sonuna geldik. Elbette hayatını kaybeden insanlarla karşılaştırılamayacak bir konu ancak bizim için ağır bir veda bu.

Bir süredir çeşitli önlemlerle basmayı sürdürdüğümüz dergiyle alakalı, ülkenin ekonomik gidişatını düşündüğümüzde 2023 yılına dair kaygılarımız vardı. Belki daha radikal önlemler alırız diyorduk. Ancak çok keskin değişen şartların etkisiyle aniden ve çok hazırlık yapamadan dergimize ve size veda ediyoruz. Temmuz’da çıkarmayı planladığımız 100. sayımızı görmeyi ya da Nisan 2023’te çıkaracağımız 8. Yaş Özel Sayısı’na dokunmayı çok isterdik. Fakat ağır şartlar bunu ne yazık ki mümkün kılmadı.

2012-2013 gibi sohbetlerle fikrini oluşturmaya başladığımız Socrates Dergi projesi, Bağış Erten önderliğinde 2014 Yazı’nda yapım aşamasına girmişti. O süreç hiç kolay olmamıştı. Fikirlerimiz vardı ama paramız yoktu. Can Öz’ün kişisel olarak dergiye inanması ve Can Yayınları’nın desteği derken çekirdek ekip olarak aramızda yaptığımız toplantılarla olgunlaşan projeyi görsel dünyada da somutlaştırmamız gerekiyordu. Bu konuda çok değerli dostum Volkan Karakaşoğlu ve TBWA Ajans projeye inandılar. “Düşünen Spor Dergisi” sloganını Volkan bulmuş, tasarım ve kurumsal kimliği ekipçe üstlenmişlerdi. O ekipten Hüseyin Sandık kreatif direktör olarak 94 sayının da kapağını çizip tasarlarken Socrates’in görsel dünyasının baş mimarı oldu. Ogan Çaylayık ve daha birçok dost dergiciliğin olmazsa olmazı reklam ve proje tarafında bize ışık tuttular. İlk sayının Edito’sunda Bağış Erten “Bu devirde dergi mi çıkar?” başlıklı yazısında o sürece yer vermişti. 8 Nisan 2015 bizim için isimlerimizin üzerinde yazdığı en güzel şeyle buluştuğumuz gündü. O açılış teşekkürüydü, bu da maalesef veda teşekkürü.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler