27.5 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Shazam’ı sarsan Türkçe şarkı

Hip hop tarzında müzik yapan Rusyalı Aigel’in Tatar Türkçesiyle seslendirdiği şarkı müzik tanımlama uygulaması Shazam’ın dünya listesinde birinci sıraya yükseldi.

Tataristan doğumlu Aygöl Gaysina ile St. Petersburglu İlya Baramiya’nın aslında 2020 yılına ait olan bestesi “Pıyala” (Cam) bir Rus dizisinde kullanılmasının ardından büyük üne kavuştu. Rus yönetmen Jora Krıjovnikov’un “Asfalttaki Kan” adını taşıyan suç dizisi, Tataristan’ın başkenti Kazan’da faaliyet gösteren bir mafya grubunun gerçek hikayesini anlatıyor.

2016 yılında birbirlerine Facebook üzerinde ulaşan ve ilk konsere kadar hiç görüşmeyen ikilinin seslendirdiği “Pıyala” aynı zamanda Shazam’ın Rusya, Kazakistan ve Belarus listesinde birinci, Ukrayna’da ise ikinci sırada yer alıyor.

2017 yılında çıkardıkları “1190” albümüyle müzik hayatına başlayan ikili, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto ettikleri için yasaklanan şarkıcı ve gruplar arasında bulunuyor. Yasaklananlar arasında DDT ve Zemfira gibi ünlü grup ve şarkıcılar da yer alıyor.

Konserlerinin iptal edilmesi üzerine grup üyeleri Rusya’dan ayrıldı.

1986 yılında Tataristan’ın Maberejnıye Çelni kasabasında doğan Gaysina, şarkıcılığının yanı sıra şiir yazıyor. Rus Baramiya ise ünlü bir elektronik müzik şarkıcısı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler