27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Savaşta 3. aşama

Ukrayna’nın son bir haftada altı bin kilometrekarelik bir alanı Rus birliklerinden geri aldığı açıklaması, 24 Şubat’ta başlayan savaşta yeni bir aşamaya geçilmesi olarak yorumlanıyor.

Moscow Times gazetesinde yer alan habere göre, Polonyalı uzman Konrad Muzyka Ukrayna ordusunun Harkiv’in kuzeydoğusunda düzenlediği karşı saldırının Rusya’nın askeri gücüne ağır darbe indirdiğini söyledi. Muzyka, Harkiv’den Moskova yanlılarının bulunduğu Luhansk’a çekilen Rus askerlerinin Oskil Nehri’nin doğusunda savunma hattı kurmaya başladığını belirtti.

Önemli şehirleri ele geçirerek Rus ordusunun Donbas bölgesiyle tedarik bağlantısını kesen Ukrayna birliklerinin kaydettiği ilerleme Moskova tarafından da doğrulandı ancak taktik amaçlı bir geri çekilme yapıldığı ve birliklerin yeniden gruplandırıldığı savunuldu. Rus devlet kanalında muhabir Aleksandr Sladkov ise, çatışmalar sırasında Rus birliklerinin olağanüstü büyük kayıp yaşadığını söyledi.

Oryx sitesi, açık kaynaklarda yer alan haberlere dayanarak Ukrayna ordusunun son iki haftada 104 Rus tank ve 151 zırhlı aracı yok ettiğini yazdı.

Polonyalı uzman Muzyka, Ukrayna birliklerinin saldırıları püskürtmekte giderek daha başarılı olmaya ve Rus askerlerini savaş öncesi sınırlara itmeye başladığını belirtirken, “Ama bu sürecin daha çok başlarındayız. Rusya’nın savunmada kalacağı, Ukrayna’nın karşı saldırılar düzenleyeceği savaşın üçüncü aşamasına geçmiş olabiliriz” dedi.

ABD’li uzman Michael Kofman ise, Rusya’nın Donbas bölgesinin tamamını kontrol altına alma çabasının başarısızlıkla sonuçlandığını savundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, pazartesi akşamı yaptığı konuşmada, “Bundan sonra ne zaman, nerede ve nasıl toprak kazanacağımıza sadece biz karar veririz” demişti.

Fotoğraf: Viktor Antonyuk (RİA Novosti)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler