13.7 C
İstanbul
26 Mart 23, Pazar
spot_img

‘Savaş yakında bitecek’

Fuad Safarov, Moskova

İsrail istihbarat kurumu Nativ’in eski Başkanı Yakov Kedmi, Rusya’nın Ukrayna’daki özel operasyonunun yakında bir barış anlaşmasıyla sona ereceği öngörüsünde bulundu.

Rus Om1.ru haber portalına konuşan Kedmi, operasyonun ana hedefinin Ukrayna’yı barış anlaşması imzalamaya zorlamak olduğunu kaydetti. Kedmi, “Çünkü çatışmalar devam ederse Ukrayna giderek daha fazla yeni toprak kaybedecek. Sonunda bir devlet olarak yaşayamayacak duruma düşecek” dedi.

Rus ordusunun tüm Karadeniz kıyısını ele geçirmesi durumunda, Ukrayna’nın denize ulaşımından mahrum kalacağına işaret eden İsrailli uzman ayrıca Kiev’in elinde sanayi ve tarım üretimi yapılacak toprak kalmayacağını söyledi.

Kasım ayında Rus ordusunun geniş çaplı operasyon yapacağını tahmin eden Kedmi, “Her şey Rus ordusunun ne kadar başarılı olacağına bağlı. Çok başarılı olursa barış antlaşmasının imzalanması hızlandırılacak, daha az başarılı olursa uzun süre ertelenecek. Ancak bugün öyle bir durum var ki, Rus ordusunun ve Rusya yönetiminin savaşı önümüzdeki birkaç ay içinde kazanmaması mucize olur. Kazanmamak için insanüstü çaba göstermeleri lazım!” dedi.

Kedmi’ye göre, Rusya ekonomik ve güvenlik gerekçeleriyle tüm Karadeniz kıyısını kontrol altına almak zorunda kalacak.

Suriye operasyonuna da değinen Kedmi, “Çoğu kişi Rus ordusunun Suriye’de gerçekte neden bulunduğunu bilmiyor. Rusya Suriye’ye belki 30 Eylül 2015’te girdi ama operasyonunu 2012’de planlanmaya başladı. Bu da ülke yönetiminin stratejik planlarının olduğunu gösteriyor” dedi.

İsrailli uzmana göre,  Moskova’nın amacı Akdeniz’deki ABD 6. Filosu’ndan yönelen tehdidi kontrol etkisiz hale getirmek. Kedmi, “Güvenlik nedeniyle Rusya’nın Suriye’de askeri üsleri olması gerekiyor. Bugün Rus filoları Tartus’ta ve Boğaz’dan geçişi kontrol etme fırsatına sahip, ayrıca bir hava koruma üssü var. Rus üslerinin ortaya çıkmasından sonra NATO gemileri Doğu Akdeniz’den uzaklaştı” diye konuştu.

Suriye’de kalıcı bir varlığa sahip olması için Rusya’nın Şam’da istikrarlı bir rejime ihtiyaç duyduğunu belirten Kedmi, “Bu yüzden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beşar Esad’ı destekledi. Şimdi Suriye güçleniyor ve yakında Amerikalılara rağmen Arap Birliği’ne dönecek” dedi.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,190TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler