27.5 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Rusya’ya yalvardık ama…’

Bir yandan Rusya ile ilişkileri kopma noktasına gelen, bir yandan Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve ABD ile yakınlaşmaya çalışan, diğer yandan da Azerbaycan’la imzalanacak barış anlaşmasında sıkıntılar yaşayan Ermenistan kritik bir dönemeçte bulunuyor.

Ermenistan Başbakanı Nikolay Paşinyan geçen hafta Brüksel’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’le görüştü. AB’nin Erivan’da dört yılda toplam 270 milyon euro tutarında hibe yardımında bulunması kararının alındığı görüşme farklı nedenlerle Moskova ve Ankara’nın tepkisini çekti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı AB’yi Moskova’ya karşı kışkırtmalar yapmakla suçladı. Türk Dışişleri Bakanlığı ise, Brüksel toplantısında Azerbaycan’ın dışlanmasına tepki gösterdi.

Erivan’la Bakü arasında imzalanması planlanan barış anlaşması bazı maddeler üzerindeki görüş ayrılıkları nedeniyle henüz imzalanabilmiş değil.

Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan ise, Rusya karşıtı politikalar izledikleri yolundaki suçlamaları kabul etmedi.

Ermeni jam-news.net sitesinin haberine göre, Simonyan ulusal televizyonda yaptığı konuşmada, “Kimsenin Rusya’ya karşı bir şey yaptığı yok ama onlar en kritik anda bizi terk etti” dedi.

Rusya’nın Ermenistan’a dost ve müttefik bir ülke olduğunu söyleyen Simonyan, “Fakat sınırlarımızı koruma sözünü tutmadılar. Durmadan kandırıldık, sonunda savaşa sürüklendik” diye konuştu.

Ermeni muhalefetinin, Rusya’nın bölgeden ayrılması halinde yerini Türkiye’nin alacağı yolundaki açıklamasına tepkisinin sorulması üzerine Simonyan, “Bölgedeki Rus güvenlik sistemiyle ilgili sorunlar var. Frenleri olmayan bir arabada gitmeye devam etmeli miyiz? Geçmişte frene basmaya çalıştık, Rusya’ya çağrılarda bulunduk, yalvardık ama işe yaramadı. Şimdi ülkemizi savunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bunun için bizi suçlamak haksızlık olur” dedi.

Ermenistan Parlamento Başkanı, kendileri için en ideal seçeneğin AB üyeliği olduğunu sözlerine ekledi.

Simonyan’ın sözünü ettiği, 2020 yılındaki Ermenistan-Azerbaycan savaşı. Erivan’ın attığı bazı adımlardan hoşlanmayan Moskova savaşta Ermenistan’a yardım etmekten kaçınmıştı.

Fotoğraf: Nikol Paşinyan X hesabı

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikDijital Deneyim Müzesi
Sonraki İçerikGazze ve ‘Holodomor’
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler