26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Rusya’ya sıkılan 9 kurşun’

Rusya’nın önde gelen televizyon kanallarından NTV, Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un 19 Aralık 2016’da Ankara’da suikasta kurban gitmesiyle ilgili bir belgesel hazırladı.

Cinayetin yedinci yıl dönümünün öncesinde yayınlanan “Rusya’ya 9 el ateş” başlıklı filmde, Karlov’a Çankaya’da katıldığı sergide konuştuğu sırada polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş (küçük fotoğrafta arka planda) tarafından düzenlenen suikastın detayları mercek altına alındı ve bazı sorular soruldu.

Karlov’a dokuz el ateş eden Altıntaş’ın saldırının ardından kaçmaya veya intihar etmeye çalışmadığına dikkat çeken kanal, “Türkler saldırı sonrasında teröristi sağ ele geçirmek yerine olay yerinde yok etti, böylece suikastı organize edenlerin izine giden yolu kesmiş oldu” dedi.

NTV, Karlov suikastının Moskova’daki Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanları toplantısının hemen öncesinde düzenlenmesinin dikkat çekici olduğunu vurguladı.

Karlov’un eşi Marina Karlova, suikastla ilgili olarak kanalın sorularını yanıtlarken, “Bu benim bu kadar açık konuştuğum ilk röportaj…” dedi.

Karlova, güvenlik görevlilerinin serginin açılışına gelen katilin davranışlarından kuşkuya kapılmamasını eleştirdi. Belgeselde, cinayetten sonra olay yerine ilk kez giden Marina Karlova’nın suikastın yapıldığı noktada dizüstü çökerek ağladığı görülüyor.

Karlova, suikasttan 4 ay önce eşi ile arasında geçen bir diyalogu şöyle anlattı:

“Arabada gidiyorduk, o kullanıyordu. Aniden bana dönerek, ‘Marina, sana yere yatman için bağırırsam bana hiçbir şey sorma ve hemen sessizce arabada yere yat’ dedi. Sonra bu konuyu onunla konuşmaya çalıştım ve ‘Nasıl yani, bir tehdit mi var? Bir şeyden mi şüpheleniyorsun’ diye sordum. O da bana ‘Hayır, sakin ol. Sadece her ihtimale karşı söylüyorum. Bana bir daha bu konuyu açma!’ dedi.”

NTV bu diyalog için, “Marina Karlova, ancak ölümünden sonra kocasının sadece önseziye kapılmadığını, aynı zamanda tehlikenin çok yakın olduğunu önceden bildiğini anlayabildi” yorumunda bulundu.

“Terör saldırısının failinin adı hemen belirlendi. Katilin 22 yaşındaki Ankara polisi özel harekat mensubu Altıntaş olduğu ortaya çıktı” diyen kanal, “Peki cinayetin faili ve organizatörlerinin arkasında kim vardı? Bu soru şimdilik cevapsız kalıyor. Teröristin anında imha edilmesi, tetiği çekme emri verenlere giden yolu kesmiş görünüyor. Eğer suikast için elit bir polis biriminin görevlisi gönderildiyse, o zaman Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’nin öldürülmesi emrini kim verdi?” sorularını yöneltti.

Türk polisinin, soruşturmalar sonucunda bazı kişileri yakaladığını hatırlatan NTV şu yorumda bulundu:

“Bu kişilerin ortak noktası, Andrey Karlov’un öldürülmesine karışmaları ve Fethullahçı terör örgütüyle yakın bağları bulunmasıydı. Örgütün lideri ve ideoloğu hâlâ serbest. Bu kişi, aşırı bir yasadışı örgütün kurucusu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın can düşmanı Fethullah Gülen. 1990’ların sonlarında Amerika’ya kaçtı. Orada Amerikan istihbarat servislerinin himayesinde saklanıyor. Türkiye’de de onun destekçilerinden oluşan geniş ve gizli bir ağ varlığını sürdürüyor. Türk güvenlik güçleri içinde de gizli destekçileri vardı. Gülen, Washington’daki etkili bayların emriyle 2016 yaz ayında Ankara’da bir darbeye hazırlandı. Türk soruşturması, Rus diplomatın öldürülmesi emrini verenin Gülen olduğu sonucuna vardı. Ancak ABD yetkilileri onu NATO müttefiklerine (Türkiye) iade etmedi.” 

Kanala konuşan Andrey Karlov’un dostu Sergey Kudasov da, “Birileri gerçekten Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri bozmak ve artık dünyaya hakim olmaya çalışan devletler karşısında Ankara’nın teslimiyetini sağlamak için böyle bir eylem yapmayı istiyordu” yorumunda bulundu.

Suikast anını defalarca ekrana getiren NTV, cinayetten aylar önce Rusya ve Türkiye arasında önemli anlaşmalar imzalandığı ve bu durumun Batı’yı tedirgin ettiğini belirterek, “Rus Büyükelçisi’nin öldürülmesinin uluslararası bir skandala yol açması bekleniyordu. Ama oyun tutmadı” dedi.

Karlov’un öldürülmesi ve 15 Temmuz darbe girişimi arasında bağlantı da kuran Kudasov, “Bu darbe girişimi, Türk ordusu ve istihbaratında birliğin olmadığını ortaya çıkardı” görüşünü savundu.

Kudasov, darbe girişimi nedeniyle katil Altıntaş’ın gözaltına alınmasıyla ilgili haberlere işaret ederek, “Kasım ortalarında serbest bırakılması birçok soru işaretine yol açıyor. Çünkü düşünün binlerce kişi darbe girişimi nedeniyle tutuklanıyor, Altıntaş ise serbest bırakılıyor. 19 Aralık’ta da suikastı gerçekleştiriyor” dedi.

Kudasov, katilin Büyükelçi Karlov’un programlarını takip ettiğini de belirtti.

Kudasov, “Suikastla ilgili durum, teröristin kimliği, cinayetle ilgili hazırlık çalışmaları, olay yerinde öldürülmesi, internetten bilgilerinin kaybolması ve diğer hususlar, eylemin baş organizatörleri ile ilgili daha önce ortaya atılan iddiaların kısıtlandığını ortaya koydu. Bu terör saldırısı kimin işine yaradı? Amaçları Rusya ve Türkiye arasında sıcak bir çatışmanın çıkmasıydı” diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler