24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Rusya’ya ‘Pençe-Kılıç’ freni

Türkiye’nin “Pençe-Kılıç” operasyonunun bir sonraki aşamasında kara harekatını başlatma planı, Rusya’nın Suriye’den seçkin birlikleri Ukrayna’ya gönderme niyetini etkiledi.

Moskova’da yayınlanan Nezavisimaya gazetesinin haberine göre, Suriye yönetimi Türk operasyonu nedeniyle “Kaplan Kuvvetleri” birliğinin ülkede kalmasına karar verdi. General Süheyl Hasan komutasındaki 20 bin kişilk birlik Suriye ordusunun en elit askerleri kabul ediliyor. Nezavisimaya, “Pençe-Kılıç” nedeniyle Suriye ordusunun savaşa hazırlık düzeyinin yükseltildiğini ve gerekmesi halinde ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyacağını yazdı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Devlet Başkanı Vladimir Putin’le mart ayında yaptığı görüşmede Ukrayna’da yabancı güçlerin kullanılmasını önermişti. Putin’in de onaylamasına ve Orta Doğu’dan yaklaşık 16 bin gönüllünün Ukrayna’daki Rus ordusuna katılmak için başvuruda bulunmasına rağmen plan henüz uygulanmadı.

Nezavisimaya bunun nedeninin, savaşın başlarında Rus ordusunun önemli ilerlemeler sağlamasının yanı sıra yabancı gönüllülerin katılımının getireceği eksilerin de hesaplanmış olabileceğini belirtti.

Ancak Nezavismaya, cephede durumun sonradan değiştiğini, Ukrayna’nın bir milyonluk güce ulaştığını ve bazı yerlerde Rus askerlerinin üç katı sayıya ulaştığını yazdı. Gazete, oluşan dengesizliği gidermek amacıyla Rusya’nın 21 Eylül’de kısmi seferberlik ilan ettiğini ancak sayısal dengesizliğin devam ettiğini ve Rus ordusunun savunmada kaldığını belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’nin Ukrayna’daki Rus ordusunun zor durumda bulunduğu açıklamasını hatırlatan gazete bu durumda uygulanmayan yabancı gönüllüler planına dönüş yapılabileceğini yazdı. Nezavisimaya “Kaplan Kuvvetleri”nin Rus danışmanlar tarafından eğitildiğini, deneyimli savaşçılardan oluştuğunu ve Rus ordusuyla aynı silahları kullandığını bildirdi.

Arap Alevilerinden oluşan “Kaplan Kuvvetleri”nin komutanı Hasan’ın askeri başarıları arasında Halep’teki muhalif kuşatmasını kırması ve IŞİD’in elindeki Palmira antik kenti ile petrol sahalarını alması da bulunuyor.

Fotoğraf: Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad (sağda) General Süheyl Hasan’la.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler