8.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

‘Rusya’ya karşı ön yargımız yok’

Rus gazetecileri ağırlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, olası iktidar değişikliği durumunda Türk-Rus ilişkilerinin geleceği için, “Millet İttifakı’nın Rusya’ya karşı asla bir ön yargısı yok. İktidar değişirse Rusya ile Türkiye ilişkileri çok daha mükemmel bir seviyeye gelecek” dedi.

Savaş’ın davetiyle bölgeye gelen Rus gazetecilerin katılımıyla Büyükşehir Belediyesine ait Gastronomi Evinde yapılan görüşmeye Medya Günlüğü muhabiri de katıldı

Hatay’ın tanıtımı için birkaç yıl önce Rusya’ya gittiklerini söyleyen Savaş, Rus yetkililerin pandemi sebebiyle Hatay’a gelemediğini ve turizm konusundaki çalışmaların sekteye uğradığını ama artık projelerin kaldığı yerden devam etmesi için çalıştıklarını anlattı.

Hatay’da “ilklerin ve enlerin şehri” diye söz eden Savaş, “Üç semavi dinin ilk ibadethaneleri burada. Dünyada sokakları ilk kez ışıklandırılan cadde yine Hatay’da. Gayrı resmî olimpiyatların yüzyıllarca yapıldığı yer yine Antakya’dır. Aynı zamanda burası farklı etnik köken ve inançtan insanların kardeşçe yaşadığı bir şehirdir. Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Anadolu’nun ortasında yer almamız bize ticari yönden de büyük katkı sağlıyor” diyerek böylesine bir şehre başkanlık etmekten onur duyduğunu söyledi.

Savaş, şehrin kültür zenginliğinin gastronomisine de yansıdığını ifade ederek Hatay’ın 600’ün üzerinde yemek çeşidiyle UNESCO’nun 36 Gastronomi Şehri’nden bir tanesi olduğunu vurguladı. Rusya halkının Türkiye’de daha çok Antalya ve Muğla’yı turistik şehirler olarak gördüğünü belirten Savaş, Hatay’ın da turizm açısından değerlendirilmesi gerektiğini ve bu sebeple Rus gazetecilerin Hatay’ı ülkelerine tanıtmalarının önemli olduğunu anlattı.

Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya’nın da yakından takip edildiğini bildiklerini kaydeden Savaş, seçim sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncülük ettiği “Millet İttifakı”nın kazanması durumunda Rusya-Türkiye ilişkilerinin çok daha iyiye gideceğini söyledi.

Savaş, “Seçim sürecinin birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da takip edilmesi gayet doğal. Ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Atatürk, Türkiye’nin kurtuluşunu çok zor şartlarda sağladı ve yeni bir cumhuriyet kurdu. Atatürk aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) de kurmuştur. Atatürk’ün ‘Yurtta barış dünyada barış’ sözü halk olarak kulağımıza küpe olmuştur” dedi.

Rusya ile hep barış içerisinde olmaktan yana olduklarını vurgulayan Savaş, “Adayımız aşağı yukarı belli, biz kazanacağımıza inanıyoruz. İktidar değişirse Rusya ile Türkiye ilişkileri çok daha mükemmel bir seviyeye gelecek. Millet İttifakı’nın Rusya’ya karşı asla bir ön yargısı yoktur. İlişkiler daha dostane ve istikrarlı hale gelecek, ortak çıkarlarımız dostluğumuzun devamını gerektirir. Rus dostlarımızın bunu bilmesini isteriz, Türkiye ile Rusya’nın ebedi dostluğunu diliyorum” dedi.

Fuad Safarov, Hatay-Moskova

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler