19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Rusya’ya K. Kore silahı iddiası

Ukrayna’daki savaş nedeniyle stokları azalan Rusya’nın Kuzey Kore’den gizli yollardan silah ve cephane almaya başladığı ileri sürülüyor.

ABD tarafından ilk kez geçen ay ortaya atılan suçlama şimdilik iddia düzeyinde ve bu destekleyecek bir kanıt bulunmuyor. Rusya 2014 yılındaki Kırım’ın ilhakı sonrası Batı’nın değişik alanlardaki yaptırımlarına hedef olmuş durumda. Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’ye de 2016 yılından bu yana silah ambargosu uyguluyor.

Londra’daki Royal United Services Institute araştırmacılarından Darya Dolzikova Moscow Times gazetesine yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin elindeki silahların çoğunun Sovyet tasarımı ve üretimi olduğunu, dolayısıyla Rus ordusu tarafından kolaylıkla kullanılabileceğini söylüyor.

İki tarafın da yalanlamasına karşın Rusya’nın savaşta İran tarafından üretilen SİHA’ları kullandığı ortaya çıkmıştı. Ancak Rus ordusunun cephede Kuzey Kore silahlarını da kullandığı yolunda herhangi bir kanıt bulunmuyor.

ABD, Rusya’nın Kuzey Kore’den milyonlarca top mermisi aldığını ileri sürüyor.

Silahlar konusunda uzman olan İngiliz araştırmacı Daniel Salisbury, Rusya’nın Ukrayna’da BM-21 Grad çok namlulu roketatar sistemleri kullandığını, Kuzey Kore’nin Moskova’ya daha önce 1200 mm’lik roketler sattığını, ayrıca anti-tank ve karadan havaya atılan füzeler de sağlayabileceğini söylüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski Rusya’nın savaşta 4700 füze fırlattığını açıklamıştı. Amerikan New York Times gazetesi de Rusya’nın son zamanlarda yeni üretilmiş füzeler kullanmaya başlamasının stoklarının azalmasının göstergesi olduğunu yazmıştı.

Rusya ile Kuzey Kore 17 kilometrelik bir sınır paylaşıyor ancak teslimatın bu yolla yapılması çok kolay belirleneceği için silahların üçüncü ülkeler üzerinden gönderilebileceği düşünülüyor.

Batılı uzmanlar, Kuzey Kore silahlarının Rusya’nın bugünkü saldırı yoğunluğunu korumasına olanak sağlayacağını ancak orada üretilen silahların kalitesinin düşük olabileceğini söylüyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler