27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Rusya’nın ünlü melezleri

Fuad Safarov, Moskova

Moskova’da yayımlanan Ogonyok dergisi siyasetten orduya, müzikten spora Rusya tarihinde önemli rol oynayan 10 ünlü “melez” Rus’la ilgili bir araştırma yaptı. Listede, anne tarafından Türk olan iki kişi de yer alıyor.

Dmitriy Gutov ve Viktor Bondarenko tarafından hazırlanan listede toplam 10 ünlü melez Rus’un ismi bulunuyor.

Listede 1783-1852 yıllarda yaşamış ünlü Rus şairi Vasiliy Jukovski’nin (manşetteki büyük fotoğraf) ismi de var. Dergi şair Jukovski’yi şöyle tanıttı: “Anne tarafından Türk. Rus şiir dünyasında romantizmin kurucusu. Toprak ağası Afanasi Bunin’in, Türk esiri Saliha’dan olan çocuğu. Daha sonra üvey babası Belaruslu soylu Andrey Jukovski’nin soyadını alan melez şair ilk Rus ulusal marşının yazarı, ayrıca Çar 2. Aleksandr’ın çocukluk yıllarındaki hocası. Annesi Saliha daha sonra Ortodoksluğu kabul etti, ismini ve soyadını Yelizaveta Turçaninova olarak değiştirdi.”

Rus kaynaklara göre Saliha 1770 yılındaki Rus-Türk savaşı sırasında Benderı Kalesinde (Moldova) esir düşmüştü.

Resmi Ria Novosti Ajansının yaptığı araştırmaya göre, 19. yüzyılda Jukovski’nin sayesinde öğrencisi ve geleceğin çarı 2. Aleksandr, önemli reformlar gerçekleştirerek Rusya’da köklü değişikliklerin yapılmasına vesile oldu. Bunların arasında Çar’ın 1861 yılında kölelik sisteminin kaldırılmasıyla ilgili önemli kararı da bulunuyor. Ajansa göre, Jukovski, geleceğin çarına verdiği terbiye ve eğitimle önemli reformların yapılmasına ciddi katkı sağladı. Makalede, “Jukovski elbette büyük bir Rus evrimcisi, aynı zamanda öğrencisinin yardımıyla Rusya’yı değiştiren kişi. Bu muazzam bir emek” yorumunda bulundu.

Ogonyok dergisinin listesinde diğer ünlü melez Rusların ismi ise şöyle: Şair ve yazar Aleksandr Puşkin, büyük babası Arap. Prens Aleksandr Nevski, ninesi Oset. Şarkıcı ve sinema sanatçısı Vladimir Visotski, babası Musevi. Yazar Vladimir Dal, babası Danimarkalı. Şair Yevgeniy Yevtuşenko, babası Alman. Sporcu Yelena İsinbayeva, babası Dağıstanlı. Rusya Ortodoks Kilisesi eski ruhani lideri Patrik 2. Aleksei, babası Alman. Komutan Aleksandr Suvorov, baba tarafından İsveçli. DDT Grubu’nun kurucusu rock şarkıcı Yuriy Şevçuk, annesi Tatar Türkü. (Manşetteki küçük fotoğraf)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler