25 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

KKTC sürprizi gelecek mi?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Moskova ile Lefkoşa arasında diplomatik ilişki kurulması olasılığını değerlendirmesini istemesi Rus medyasında büyük yankı yarattı.

Tatar, Rus TASS Ajansına yaptığı açıklamada, “Rusya ile ilişkilerimizi geliştirmek ve genişletmek istiyoruz, bu nedenle tüm Ruslara şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca Rus yetkililerden ve bizzat Başkan Putin’den Kuzey Kıbrıs ile ilişki kurma konusunu değerlendirmelerini rica ediyorum” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı, “Rus yönetiminden ve Rus halkından, özellikle Ukrayna’da yaşananlardan sonra ve dünyada meydana gelen çok sayıda küresel değişimi göz önünde bulundurarak, Kıbrıs’a yönelik politikalarını yeniden gözden geçirmelerini rica ediyorum” diye konuştu.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov Medya Günlüğü’ne yaptığı değerlendirmede, Tatar’ın isteği doğrultusunda ikili ilişkilerin kurulmasının ve Rus kentlerinden KKTC’ye doğrudan uçuşların açılmasının mantıklı olacağını kaydetti.

Dünyada jeopolitik dengenin değiştiğine işaret eden Markov, “Bugün Rus-Türk ilişkileri ile Rusya-Yunanistan ve Rusya-Kıbrıs Rum Yönetimi ilişkileri kıyaslanamaz. Türkiye ile ilişkilerimiz gelişirken, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ilişkilerimiz ciddi şekilde kötüleşti. Yunanistan ve Rumlar Rusya ile ilişkilerinde Türkiye gibi bağımsız hareket edemiyor. Her ikisi de egemen olmadığı için Brüksel ve Washington’ın talimatlarını uyguluyor” dedi.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın Rusya’ya yönelik yaptırımlara katıldığını hatırlatan Markov, “Her iki ülkeye giden Rus turist sayısı ciddi şekilde azaldı. Her iki ülke, Rusya ile ortak ticari projelere ciddi zarar vurdu. Kısacası Yunanistan ve Kıbrıs, Rusya ile dost olma hakkını kaybetti” diye konuştu.

Türkiye’nin ise “dost ülke” olduğunu belirten Markov, “Durum böyle olunca Kuzey Kıbrıs’a Rus turistlerin gitmesi için fırsat doğdu. Kuzey Kıbrıs’ın tatil yerleri de güzel, tıpkı Antalya gibi. Hem sıcak hem de ucuz” diye devam etti.

Rusya’nın sayılı Türkologlarından Vladimir Avatkov da, “Rusya’ya yumurta tedariki konusunda benzeri görülmemiş bir cömertlik jestinin ardından Türkler, aslında çok beklenen bir taraftan, yani Kuzey Kıbrıs’tan beklenmedik bir şekilde hamle yapmaya karar verdi” dedi.

KKTC’nin sadece Türkiye tarafından tanındığına dikkat çeken Avatkov, Moskova karşıtı Batı yaptırımları nedeniyle Güney Kıbrıs’ın artık Rus turistleri kaybettiğini söyledi. Avarkov, “Değişen uluslararası koşullar Rusları yeni güneşli yerler aramaya zorluyor. Neden Limasol’un ulaşılamaz kıyıları yerine Girne ve Gazimağusa’nın eşit derecede güzel kıyılarını teklif etmiyorsunuz” diye konuştu.

Rus medyası konuyla ilgili haberleri şu başlıklarla verdi:

RBK: “KKTC lideri Putin’den Kuzey Kıbrıs’la doğrudan ilişkiler kurmasını istedi”

Gazerta.ru: “Kıbrıslı Türklerin lideri Putin’den yardım istedi”

Komsomolskaya Pravda: “Kıbrıslı Türkler Putin’e Kuzey Kıbrıs’la ilişkileri değerlendirme çağrısında bulundu”

Life.ru: “KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Putin’e Kuzey Kıbrıs’la ilişkileri geliştirme çağrısında bulundu”

Russia Today TV: “KKTC lideri, Putin’e Kuzey Kıbrıs’la doğrudan ilişkiler konusunu değerlendirme çağrısında bulundu”.

Benzer haberler onlarca Rus medyası sitesinde yer aldı.

Uçak bağlantısı

Geçen yıl Moskova’da yayınlanan İzvestiya gazetesi, Rusya’nın KKTC’de gayriresmî bir temsilcilik açmayı planladığını ve Türk tarafına doğrudan uçuşlar başlatacağını yazmıştı. Üst düzey kaynaklara dayandırdığı haberinde Rusya’nın KKTC ile havayolu bağlantısı kuracağını iddia eden İzvestiya, ancak bu gelişmenin KKTC’nin tanınması anlamına gelmeyeceğini belirtmişti.

Bu konudaki yalanlama Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan geldi.

Haberleri “fantezi” olarak niteleyen Zaharova, “Rusya’nın Kıbrıs çözümüne ilişkin tutumu değişmedi. Uluslararası toplumun tüm üyelerine Kıbrıs Cumhuriyeti haricinde hiçbir Kıbrıs devletini tanımamalarını şart koşan 1983 tarihli 541 ve 1984 tarihli 550 numaralı BM Güvenlik Konseyi kararlarına bağlıyız” dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko da uçuşların başlayacağı haberini yalanlamakla birlikte Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Ruslara konsolosluk hizmetlerinin sunulması için Kıbrıs Rum Kesimi ile görüşmeler yürütüldüğünü açıkladı.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler