-0.3 C
İstanbul
8 Şubat 23, Çarşamba
spot_img

Rusya’daki ‘Türkiye düşmanları’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın önde gelen siyaset bilimcilerinden Sergey Markov, Rus medyasında Moskova-Ankara ilişkilerini bozmaya çalışan Türkofobi (Türkiye düşmanı) bir grubun bulunduğunu ve çok etkili çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın’ın gazetecilere verdiği brifingde, misket bombalarını kastederek, “Parça tesirli mühimmatımız yok ve bunları Ukrayna’ya sağlamadık” açıklamalarını değerlendiren Markov, iddiaların Amerikan kaynaklarınca ortaya atıldığına dikkat çekti.

Medya Günlüğü’ne konuşan Rus uzman, “Türkiye’nin parça tesirli bombaları Ukrayna’ya gönderdiğine dair bilgilerin dezenformasyon olduğu ortaya çıktı. Bu, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkileri zehirlemek, baltalamak amacıyla ABD tarafından yapılan bir dezenformasyon” dedi.

Bu haberin ardından Rus medyasındaki Türkiye karşıtı grubun anında harekete geçtiğine işaret eden Markov, “Bu grup Rus medyasında çok etkili olduğu için Amerikan dezenformasyonu bizdeki Türkofobi kaynaklar tarafından aktif bir şekilde kötü amaçlarla kullanıldı. Rusya’daki çoğu kimse de, bunun Amerika’nın Rusya ve Türkiye’ye karşı bir provokasyonu olduğunu anlamadı” diye konuştu.

Rus medyasındaki Türkofobi grubun Rusya’nın çıkarları aleyhine de çalıştığını savunan Markov, “Anlattığım son olay Rusya içindeki Türkofobi grupların Rusya’ya karşı nasıl çalıştığının somut bir örneği” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Amerikan Foreign Policy dergisinin Türkiye’nin Ukrayna’ya parça tesirli bombaları sağladığına ilişkin haberlerle ilgili, “Bu bilginin doğruluğu konusunda bir yorumda bulunmak zor. Bildiğiniz gibi şimdilerde doğru haberden çok, yalan haber var” açıklaması yapmıştı. Peskov ayrıca, Ankara’nın Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’ları ve bazı mühimmat sağladığını, ancak bu durumu NATO’ya olan yükümlülüklerine bağladıklarını söylemişti.

Söz konusu iddialar Rus medyasında geniş yer aldı. Çeşitli Rus televizyon kanalları, haber ajansları ve haber sitelerine açıklama yapan Bazı siyasi uzman ve milletvekilleri, Ankara’ya tepkiler gösterdi.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,150TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler