16 C
İstanbul
14 Nisan 24, Pazar
spot_img

Rusya’da ‘yabancılar’ askere alınıyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da orduda görev yapmak isteyen yabancılar için askere alma merkezi açılacak.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Savunma Bakanlığına yardımcı olmak amacıyla bir merkezi açılacağını söyledi. Sobyanin Telegram’da yaptığı paylaşımda, tam teşekküllü bir altyapı oluşturularak başvuranların ihtiyaçlarının karşılanacağını açıkladı ve “Kontratlar en uygun koşullarda yapılacak” dedi.

Moscow Times gazetesinin haberine göre, askeri alma merkezi Saharovo’daki göçmen bürosunun yakınında açılacak.

Parlamento orduda bir yıl görev yapanların Rus vatandaşlığına hızlıca alınmasına ilişkin bir tasarıyı bugün kabul etti. Tasarının yasalaşması için önce Senato, daha sonra da Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması gerekiyor. Yürürlükte bulunan benzer bir yasa orduda üç yıl görev yapanlara vatandaşlık verilmesini öngörüyor. Yeni yasayla bu süre bir yıla inecek.

Vatandaşlık karşılığı bir yıl askerlik uygulamasına daha çok eski Sovyet cumhuriyetleri vatandaşlarının ilgi gösterebileceği düşünülüyor.

Ukrayna savaşında son dönemde yenilgiler yaşayan Rus ordusunun personel sıkıntısı çektiği ve seferberlik ilan edilebileceği konuşuluyor.

Parlamento bugün ayrıca, savaşta ya da askeri operasyonda teslim olan ya da görevden kaçan askerlere 10 yıl hapis cezası verilmesini öngören tasarıyı kabul etti. Yağmacılık suçu işleyenlere 15 yıl, vicdani retçilere de 3 yıl hapis öngörülüyor.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler