25 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Rusya’da isyan bitti

Rusya’da silahlı isyan başlatan Wagner güçlerinin lideri Yevgeniy Prigojin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun devreye girmesinin ardından “adalet yürüyüşü”ne son vereceğini ve askerlerinin üslerine döneceğini açıkladı.

TürkRus.Com’da yer alan habere göre, Prigojin, kan dökülmesini önlemek için durma kararı aldıklarını söyledi. Prigojin, Wagner güçlerinin Moskova’ya 200 kilometre kala durduklarını ve varılan anlaşmaya uygun olarak kamplarına döneceklerini söyledi. Bir gün önce Moskova’ya “adalet yürüyüşü” başlattıklarını ve şu ana kadar tek damla kan akıtmadıklarını söyleyen Prigojin, şu anda konvoylarını durdurarak geri döneceklerini teyit etti.

Prigojin, “Kan dökülebilecek bir noktaya geldik. Rus kanı dökülmesindeki sorumluluğumu anlıyorum ve konvoyumuzun yönünü kamplarımıza doğru çeviriyorum” dedi.

Anlaşmayla isyana son vermeleri karşılığında Wagner savaşçılarına güvenlik garantisi verildiği sanılıyor.

Uzlaşma, Wagner isyanının sona erdirilmesi için Belarus lideri Lukaşenko’nun devreye girmesiyle sağlandı.

Prigojin ile telefon görüşmesi yapan Lukaşenko’nun basın sözcüsü, “Wagner savaşçılarının Rusya topraklarındaki hareketini durdurma ve gerilimi azaltmak için daha fazla adım atma önerisinin Prigojin tarafından kabul edildiğini” söyledi.

Açıklamada, “Şu anda, Wagner savaşçılarına güvenlik garantileri sağlanarak krizi çözmek için kesinlikle karlı ve kabul edilebilir bir seçenek masada” denildi. Basın servisinin bildirdiğine göre, Lukaşenko ile Prigojin arasındaki müzakerelerin tüm gün sürdüğü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de koordinasyon içinde yürütüldüğü belirtildi. Lukaşenko cephesi, “Rusya topraklarında kanlı bir katliam yaşanmasının kabul edilemezliği konusunda taraflar anlaşmaya vardı” açıklaması yaptı.

Putin, güneydeki Rostov kentinde askeri tesisleri ele geçiren, bir bölümü Moskova’ya yönelen Wager güçlerini “ihanet”le suçlamış ve en sert şekilde cezalandırılacaklarını açıklamıştı.

Prigojin isyanı, Ukrayna’da kişisel çıkarları için savaş başlatmakla suçladığı Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve bazı ordu komutanlarına karşı başlattığını söylemişti.

Anlaşmanın ayrıntıları

Kremlin Sözcüsü Peskov, “Prigojin aleyhindeki ceza davasının düşürüleceğini, dosyanın kapatılacağını ve kendisinin Belarus’a gideceğini” açıkladı.

Prigojin’in bundan sonra ne yapacağını bilmediğini belirten Peskov, “Rus makamlarının isyana katılan Wagner savaşçılarının daha önce özel askeri operasyonda ön cephedeki liyakatleri göz önüne alındığında peşlerine düşmeyeceklerini” sözlerine ekledi.

Ayrıca Prigojin’in son eylemlerine katılmayı reddeden Wagner savaşçıları, Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalayacaklar. Medyada çıkan, “Prigojin’in anlaşma şartı olarak Şoygu görevden ayrılacak” iddialarına ise Peskov, “Savunma Bakanlığı’ndaki personel değişiklikleri konusunun tartışılmadığını” söyleyerek karşılık verdi.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/putine-en-buyuk-tehdit/

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler