26.4 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Rusya’da gündem Türkiye seçimleri

Fuad Safarov, Moskova

Türkiye’de gelecek yıl yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yakından izlendiği ve tartışıldığı ülkelerin başında Rusya geliyor.

Parlamentonun yayın organı Parlamentskaya Gazeta’ya konuşan Rusya Senatosu Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Birinci Yardımcısı Vladimir Cabarov, Moskova-Ankara ilişkilerini değerlendirdi.

Cabarov, “İyi ve kötü şeyler de oluyor ama asıl önemlisi ilerlemek. Rusya’nın kuzeydeki büyük komşusu olduğunu anlayan Türkiye’nin dostça davranacağını umuyoruz” dedi. Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan Cabarov, “Bunu unutmuyoruz. Siyasette dost yoktur, her zaman çıkar ilişkisi vardır. Türkiye, ticaret ve ekonomi başta olmak üzere bizim için bir ortak” diye konuştu.

Muhabirin sorusu üzerine Cabarov, cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda olası bir güç değişikliğinin Rusya-Türkiye ilişkilerinde köklü bir değişikliğe yol açmayacağından emin olduğunu vurguladı. Cabarov, “Çünkü bu iş birliğinin temelinde ekonomik fayda var. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi seçimi kazansa bile Rusya yeni liderle ilişkiler kuracaktır” dedi.

Haberine, “Rusya-Türkiye: Müttefikler mi geçici ortakları mı? başlığını atan gazete,, “İlişkilerimiz kolay değil. Türkiye son derece güçlü bir müttefik ama aynı zamanda sürekli olarak gözlerinizi açık tutmanız gereken bir müttefik” değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce Medya Günlüğü’ne konuşan Rusya’nın önde gelen Orta Doğu uzmanı Prof. Dr. Vitaliy Naumkin de, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunun Rus-Türk ilişkilerini herhangi bir şekilde etkilemeyeceğini söylemişti.

Rus devlet televizyonlarında da bazı uzmanlar, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Türkiye’deki muhalefet partileriyle iş birliği yapılması çağrısında bulunmuştu.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikRus pazarı ‘tatlı’ geldi
Sonraki İçerikKonfor alanı
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler