27.1 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

Rusya’da Erdoğan-İmamoğlu tartışması

Rusya’da devlete ait Rossiya-1 televizyon kanalında Türkiye’de beş yıl sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışıldı ve en çok şans İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tanındı.

Canlı yayınlanan programda siyaset bilimci Kirill Yakovlev İmamoğlu’nun yeni cumhurbaşkanı olabileceğini söyleyince sunucu Dmitriy Kulikov araya girerek, “Allah Recep Tayyip Erdoğan’a can sağlığı versin!” dedi.

Program konuğu Yakovlev, Türkiye’de kısa süre önce yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından farklı gelişmelerin olabileceğini belirtti. Rus siyaset bilimci, “Erdoğan 5 yıl daha görevde kalacak. Ama Türk kaynaklara göre, bu 5 yıl içinde damadı Selçuk Bayraktar onun halefi olmak için hazırlanabilir” iddiasında bulundu.

İmamoğlu’nun muhalefet tarafından cumhurbaşkanlığı yarışına hazırlandığını öne süren Yakovelev, “Erdoğan sonrası muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olabilir. Rusya olarak bu isimlerle çalışmamız lazım” dedi.

Bunun üzerine sunucu Kulikov araya girdi ve “Erdoğan 5 yıl görev yapacak. Bu konular belki 3-4 yıl sonra gündeme gelebilir. Ama şimdilik temennimiz, bu zaman dilimi içinde Allah Erdoğan’a can sağlığı versin!” dedi.

7 Mayıs 2028 tarihinde yapılması planlanan yeni cumhurbaşkanlığı seçimi şimdiden diğer Rus medya kanallarında da tartışma konusu oldu.

Ritm Evrazya adlı haber portali İmamoğlu’nu “daha karizmatik siyasetçi”, Polit.ru haber sitesi de “daha umut verici bir aday” olarak tanımladı.

Resmi Ria Novosti Haber Ajansı, İmamoğlu’nun “genç bir siyasetçi” olarak CHP Genel Başkanlığına aday gösterebileceğini bildirdi.

Soverşenno Sekretno gazetesi de, “İmamoğlu daha karizmatik bir siyasetçiye benziyor. Ayrıca, Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’nin temsilcisine karşı seçim zaferi deneyimine sahip. 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mücadelesinde Erdoğan’ın partisini temsil eden eski Başbakan Binali Yıldırım’ı devre dışı bırakmıştı” diye yazdı.

Uluslararası Siyasi Uzmanlık Enstitüsü Başkanı Yevgeniy Minçenko da, Rus Daily Storm haber portaline yaptığı açıklamada, “Erdoğan, İBB Başkanı İmamoğlu hakkında açılan ceza davasıyla daha seçim öncesi muhalefete baskı yapmaya başladı. Bu eğilimin gelecekte de devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Vedomosti gazetesine konuşan Orta Doğu uzmanı Ruslan Süleymanov ise, Erdoğan’ın İmamoğlu’nun siyasi hayatını engellemek için söz konusu mahkeme ile ilgili süreci devam ettireceğini öne sürdü.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler