24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘Rusya Türkiye’yi ikna edecek’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriye’nin kuzeyinde kara harekâtı düzenlememesi için Türkiye’yi ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. Lavrentyev Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasındaki bir görüşme için henüz koşulların olgunlaşmadığını belirtti.

Rus resmi haber ajansı TASS’a açıklamalarda bulunan Lavrentyev, “Erdoğan ve Esad arasındaki üst düzey bir görüşme sembolik anlam da taşıyan oldukça kararlı ve sağlam bir adım olur. Ancak bunun için şartların henüz olgunlaşmadığını düşünüyoruz” dedi.

İstihbarat servisleri aracılığıyla Türkiye-Suriye temaslarının devam ettiğini belirten Kremlin Suriye Özel Temsilcisi, “Dışişleri bakanlıkları ve diğer bazı devlet yapıları aracılığıyla yapılan temasların genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunların hem Suriye hem de Türkiye olarak iki ülke için büyük önem taşıyan sorunları çözeceğini düşünüyoruz. Bu, iki taraflı olarak yapılabilir ve biz kendi payımıza mümkün olan her türlü arabuluculuk yardımını sağlamaya hazırız. Bu yönde çalışacağız” diye konuştu.

Lavrentyev, “Ancak Erdoğan’ın Esad’ın görevi bırakması yönündeki açıklamalarda bulunduğu dikkate alındığında, Türkiye ile Suriye cumhurbaşkanları arasında bir görüşme yapılması için hazırlıkların yapılması, şartların olgunlaşması gerekiyor” dedi.

Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyine yönelik kara operasyonunu başlatmaması için Ankara’yı ikna etme çabalarına devam ettiklerini belirten Lavrentyev, “Türk meslektaşlarımızı ikna etmek bizim görevimiz. Kara operasyonu bir şiddet patlamasına, sivil halk arasında kayıplara, orada bulunan Kürtler de dahil olmak üzere daha fazla küskünlüğe ve Türkiye toprakları da dahil olmak üzere yeni bir şiddet dalgasına yol açacaktır” iddiasında bulundu.

Kremlin Suriye Özel Temsilcisi, “Türk hükümetinin, 2023’te yapılacak seçimlerin arifesinde Türkiye’deki durumun istikrarsızlaştırılmasını istediğini düşünmüyorum. Argümanlarımıza kulak vereceklerine, argümanlarımızın oldukça makul ve sağlam olduğuna inanıyorum” dedi.

Rus tarafının bölgede yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurgulayan Lavrentyev, “Şiddetin Suriye birliklerinin konuşlandığı bölgelerden ve sınır bölgesinden gelmemesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Elbette 30 kilometrelik bölgeden tüm Kürt oluşumlarını gerçekten sonuna kadar çekemeyiz. Ama bugüne kadar yaptığımız ve başardıklarımız içinde en önemlisi bu oluşumların güç kullanmaması. Bazı provokasyonlar var ancak genel olarak o bölgede bulunan Kürt birimleri bile Türkiye topraklarında Türkiye’ye karşı herhangi bir eylemde bulunmuyor” diye konuştu.

Türkiye’nin İdlib ile ilgili daha önce üzerine aldığı yükümlülüklerini yerine getirmediğini da savunan Lavrentyev, “Türkiye Cumhurbaşkanı maalesef bu konudan bahsetmiyor. Heyet Tahrir el-Şam adlı yasadışı silahlı grupların birlikleri henüz M-4 karayolundan çekilmedi” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler