13.5 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

Rusya ile Batı arasında Erdoğan

Türkiye’nin aynı anda hem Batı ile ilişkilerini sürdüren hem de Rusya ile giderek yakınlaşan dış politikası Moskova’da ilgiyle takip ediliyor.

Rusya’nın önde gelen dış politika yorumcusu Fyodr Lukyanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pragmatik politikalar sergileyerek hem Moskova hem de Washington ile ortak bir dil bulmayı başardığını belirtti.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Lukyanov, Türk-Rus ilişkilerini Medya Günlüğü’ne değerlendirdi.

Günümüzde iki ülkenin çok yakın ortaklar haline geldiğini vurgulayan Lukyanov, “Örneğin, Türkiye Ukrayna’daki çatışma bölgesine komşu. Bölgede yaşananların çoğu Ankara’yı da ilgilendiriyor. Bu bağlamda Türkiye gelişmeleri etkileyebilir. Savaş gemilerinin İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçişine ilişkin Montrö Sözleşmesi’ni buna örnek verebiliriz” dedi.

Moskova ve Ankara’nın bazı alanlarda pozisyonlarının örtüşmediğine dikkat çeken Lukyanov, “Hatta bazen tutumlarımız taban tabana zıt olabiliyor ama farklılıklara rağmen ortak bir dil bulabiliyoruz. Bu çok önemli” diye konuştu.

Erdoğan’ın Ukrayna ihtilafında dengeli bir politika izlediğini kaydeden Lukyanov, “Erdoğan, bu konuda eşit mesafeli bir pozisyon aldı. Mesela, Ukrayna karşıtı çizgiye katılmadığı gibi Rusya karşıtı çizgiye de katılmadı. Moskova’yı her şeyden sorumlu tutanların görüşünü desteklemiyor” dedi.

Lukyanov, Ankara’nın Rusya-Batı ilişkilerinde hiçbir tarafa yanaşmayarak sürekli manevra yaptığını savundu. Lukyanov, “Türkiye NATO üyesi, ABD ile çok düzeyli ilişkileri var. Dolayısıyla Erdoğan Batılı ortaklarıyla bağlarını koparmak yerine pragmatik politikalarla hem Moskova hem de Washington’la ortak bir dil bulabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin yaptırım baskısıyla ilgili sorunlara rağmen Ankara’nın Moskova ile ticari ilişkileri artırmaktan yana olduğunu da belirten Lukyanov, “Türkiye, Amerikalıların tehditleri ile ilgili sorunlara çözüm arıyor ve Rusya ile ticari ilişkilerin artmasına göz yumması için ABD ile anlaşmaya varmak istiyor. Ankara bunu başaracak, böylece Moskova ile ekonomik ilişkileri artıracak” diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler