19.6 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

‘Rusya için iyi haber’

Rus siyaset bilimci Nikita Lyahovetskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasının Rusya için olumlu, Türkiye içinse olumsuz bir sonuç olduğunu ileri sürdü.

Vesti Podmoskovye Ajansına konuşan Lyahovetskiy, Erdoğan’ın zaferinin Rusya-Türkiye ilişkilerinin güçlendirmeye yardımcı olacağını söyledi. Rus uzman, “Erdoğan daha uygun bir ortak. Türkiye’nin bağımsız yolunu açıkça savunuyor, Batı’ya meyletmiyor ve Türk-Rus ilişkilerinin geliştirilmesine olumlu bakıyor” dedi.

Ancak Türk Lirasının, Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından yeni bir rekor seviyeye indiğine dikkat çeken Rus uzman, “Türkiye ekonomisi dalgalanmalardan ve yüksek enflasyondan büyük zarar görüyor, Erdoğan’ın mali politikası sağduyuya aykırı. Çünkü yükselen enflasyona rağmen devlet faiz oranlarını yükseltmeyi reddediyor. Sonuç olarak, lira sürekli düşüyor ve Türkiye’de hayat pahalanıyor” diye konuştu.

Lyahovetskiy, “Erdoğan, büyük şehirlerin ilerici sakinlerini utandıran muhafazakar bir politika izliyor. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara’da ekonomik durum zor. Bu nedenle, Rusya için bu seçimlerin iyi sonucuna rağmen, siyasi olarak bölünmüş bir ülkede Türkler zor bir dönem yaşayacak” dedi.

Erdoğan-Putin zirvesi

TurkRus.Com’un haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan arasındaki görüşmenin tarihi ve yeri üzerinde müzakereler yapıldığını söyledi. Peskov’a göre, son telefon görüşmesinde her iki lider de yakın gelecekte yüz yüze bir görüşme yapma arzularını teyit etti. Sözcü, “Tam olarak nerede ve ne zaman olacağı, iki başkanın programları dikkate alınarak kararlaştırılacak” dedi.

Diğer yandan, Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise, Putin’le Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin Türkiye’ye ziyarette bulunacağını söyledi. Fırat “Çok sayıda yabancı devlet başkanı cumartesi günü yapılacak törene katılım için bilgi verdi. Putin Türkiye’ye ayrı ve özel bir ziyarette bulanacak. Putin’in ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski Türkiye’ye gelecek. Putin ve Zelenski’nin peş peşe yapacağı bu ziyarette savaşın gidişatı ve tahıl koridoru konuşulacak” dedi.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler