24.2 C
İstanbul
22 Eylül 23, Cuma
spot_img

‘Rusya Atatürk’ü örnek almalı’

Fuad Safarov, Moskova

Rus askeri uzman ve tarihçi Boris Yulin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü överek, “Rusya’nın da reformlarını incelemesinde fayda var” dedi.

Rus basınına konuşan Yulin, Atatürk soyadının anlamına dikkat çekerek, “Öncelikle bir insanın bu soyadını alabilmesi için Türk halkı için büyük çalışmalara, hizmetlere imza atması gerekir. Doğduğu ve sonraki dönemlere göz atalım, böylece hakkında daha geniş bilgi sahibi oluruz” diye konuştu.

Osmanlı’nın daha önceki yüzyıllarda güçlü bir devlet olduğunu vurgulayan Rus tarihçi, 17. yüzyılın sonlarından itibaren ise devletin zayıfladığına işaret etti. Atatürk’ün çocukluk ve gençlik yıllarında Osmanlı’nın savaşlarda yenilgilere uğradığını kaydeden Yulin, Mustafa Kemal’in kendisinin de savaşlara katıldığını, Çanakkale Savaşı’nda önemli rol oynadığını söyledi.

Yulin, bağımsızlık savaşında Sovyet Rusya’sının Atatürk’e askeri ve silah destek verdiğini de hatırlattı.

Cumhuriyetin kuruluşunun ardından ülkede dev reformlar yapıldığına işaret eden Rus tarihçi, Atatürk’ün din ve devleti birbirinden ayırdığını hatırlatarak, “Mustafa Kemal, din adamlarının devlet işlerine karışmamasını ve sadece din işleriyle uğraşmasını istiyordu” dedi.

Yulin, Atatürk’ün uyguladığı reformların ardından Türkiye’nin gelişmeye başladığını ve güçlendiğini vurguladı. Rus tarihçi, “Bugün Türkiye güçlü ordusu ve ekonomisine sahip. Türkiye Atatürk’e çok borçlu. Çünkü Atatürk Türkiye’nin parçalanmasını önledi. Bugün Türkiye istikrarlı ülke ve dünyada konumu güçlü olan ülkelerden biri. Mustafa Kemal, ‘Atatürk’ soyadını hak etti” değerlendirmesinde bulundu.

Yulin, “Mustafa Kemal Atatürk ve bugünkü Türkiye Rusya için nasıl bir ilgi odağı olabilir? Zamanında Rusya İmparatorluğu ve Sovyet Birliği de çöktü, topraklarını kaybetti. Tıpkı Osmanlı gibi. Laik eğitim, ekonominin kalkınması ve etnik meseleler bugün Rusya’nın öncelikli konuları arasında yer alıyor. Dolayısıyla Atatürk’ün reformlarını incelemekte fayda var” dedi.

Fotoğraf: Mustafa Kemal Atatürk, SSCB Askeri ve Deniz İşleri Halk Komiseri Kliment Voroşilov’la.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,275TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler