26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Rusya’ adı nereden geliyor?

Fransa’nın adı Franklardan, Almanya’nın adı Cermen kabilelerden, Amerika adı ise Amerigo Vespucci’den geliyor. Peki ya Rusya? Rusya adının kökeni ne?

Tüm tarihçiler Rusya (Rossiya) adının Rus’tan geldiğinde hemfikir. Tarihte Slav kabilelerin yaşadığı toprakları Rusia yani “Rus’un toprağı” olarak adlandıran ilk kişinin 10. yüzyılda Bizans imparatoru VII. Konstantin olduğunda tarihçiler mutabık. Peki “Rus” ne demek ve bu kelime nereden geliyor? Bir teoriye göre Rus kelimesinin kaynağı İskandinav dilleri. Bugün pek az kişi farkında olsa da Rusya’nın ilk hükümdarları Vikingler ya da Varegler…

12. yüzyılda yaşamış bir Rus vakanüvis, “Varegler bize kendilerinden yola çıkarak Rus adını verdi” yazıyor. Bu teori doğru ise Rus basitçe İsveç ya da İsveçli anlamına geliyor. Fincede de bugün İsveç için kullanılan kelimenin “Ruotsi” olması ilginç.

Bir diğer izahat, Rus isminin Dnyeper nehrinin bir kolu olan Ros Irmağı’ndan geldiği yönünde. Buna göre, ırmak çevresine yerleşen Slavlar kendilerini “Rosskiye” demiş ve bu kelime zamanla Russkiye’ye dönüşmüş. Arap tarihçi Al-Masdi ise “Bizanslılar onlara [Slav kabilelerine] ar-rusiya der, ki bunun manası ‘kırmızıdır'” diye yazıyor.

Ne var ki Rus kelimesinin ne manaya geldiği üzerinde ileri sürülen hiçbir teori herkesi tam anlamıyla tatmin etmiş değil. Peki günümüzde Rusya farklı dillerde nasıl ifade ediliyor.

Türklerin “Rusya”, İngilizlerin “Russia”, Almanların “Russland”, Fransızların “La Russie”, Arapların “Rusiya” dediği bu ülkenin diğer dillerdeki adları neler?

İşte birkaç ilginç örnek:

1. Fince – Venäja.Estonca – Veneemaa (Venetlerden).

2. Letonca – Krievija (Kriviklerden).

3. Çince – 俄罗斯 (Elosy). Ros/Rus kelimesinden, ancak pek çok Uzak Doğu toplumu gibi Çinlilerde bazen R harfini L şeklinde telaffuz ediyor.

4. Vietnamca – Nga. Bu tuhaf adlandırmanın Çin hiyerogliflerinin Vietnamca kurallara göre okunması sonucu ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

(RBTH, TürkRus.Com)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler