14.7 C
İstanbul
26 Şubat 24, Pazartesi
spot_img

Rusların Mercedes aşkı

Tüm dünyada zenginlik ve prestij simgesi kabul edilen ünlü Alman markası Mercedes’in Rusya için taşıdığı anlam galiba biraz daha derin ve karmaşık.

Sovyetler Birliği döneminde yollarda yabancılara ait olanlar hariç Batılı ülkelerden ithal edilmiş herhangi bir arabayla karşılaşmak olanaksızdı. Sovyetlerin dağılıp Rusya’nın 1992 yılı başında piyasa ekonomisine geçmesinden hemen sonra ise bir anda caddeleri eskisiyle yenisiyle yabancı marka araçlar kaplamaya başladı.

Neredeyse tamamı yasadışı yollardan servet edinenlerin ilk tercihi Mercedes ve özellikle diğer arabaların yanında dev gibi duran haşmetli S 600 modeli oldu. Hatta o model o kadar popülerdi ki bir ara Rusya’da tüm Avrupa ülkelerinin toplamından daha fazla sattı. “Yeni Ruslar” olarak tanınan bu kesim zenginliklerini göstermesini, daha doğrusu göze sokmasını seviyordu; altın saatler ve kolyeler ve tabii ki görenlerin dönüp bir daha, bir daha baktığı bir Mercedes.

Sonradan piyasaya Batı’nın diğer pahalı ve prestijli otomotiv markaları da geldi tabii ama Mercedes’in yeri hep ayrı kaldı. O kadar ki başkent Moskova’da ve diğer kentlerde ölen kişiyi elinde arabasının logolu anahtarıyla gösteren resimlerin bulunduğu mezarlar bile türedi. Ama Novosibirk’teki bir mezar var ki, dünyada eşi benzeri olmayabilir. “Mafya babası” olarak tanınan Boris Çubarov’un mezarının yanı başında gerçek boyutta bir Mercedes heykeli bulunuyor. (Manşet fotoğrafı)

Ama Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Rusya’yı hızla terk eden Batılı markaların arasına Mercedes’in de katılmaya hazırlanması 30 yıldır süren aşka gölge düşürecek görünüyor.

Son haberlere bakılırsa, Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 700 milyon euro zarar eden Mercedes, Moskova yakınlarındaki montaj fabrikasını satmaya karar vermiş. Kommersant gazetesi, fabrikayı büyük olasılıkla şirketin Rus ortağının alacağını ama parçalar gelmeyeceği için üretimin devam etmesinin zor olduğunu yazıyor.

Zaten Mercedes bu yılın ilk altı ayında sadece sekiz bin civarında araç satabilmiş ki bu geçen yılla kıyaslandığında yüzde 61’lik bir azalma anlamına geliyor.

Ama kesin olan bir şey var: Rusya’da piyasaya ekonomisine geçişin tarihini yazanlar Mercedes için de uzun bir paragraf ayırmak zorunda kalacak.

Not: Rusya’da mafya üyelerinin yaptırdığı ilginç mezarları görmek için “Foto Galeri”yi tıklayın.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler