24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Ruslara Türkiye uyarısı

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın çok okunan haber sitelerinden Gazeta.ru, Rus vatandaşlarının paralarını Türkiye’deki banka veya yatırım şirketlerine yatırmalarının riskli olacağını ileri sürdü.

İvan Akimov imzalı “Ruble oynaklığı: Özel yatırımcı ne yapmalı?” başlıklı haber-analizde, 19-20 Aralık’ta Rus döviz piyasasında rublenin düştüğü hatırlatıldı. “Salı günü dolar ve euro için  69 ve 73’ten fazla ruble verildi” diyen Akimov, “Zayıflamanın nedeni nedir ve bu gibi durumlarda şahıslar birikimlerini yüksek enflasyondan ve ulusal para biriminin değer kaybetme riskinden nasıl koruyabilir” sorularına yanıt aradı.

Rus yorumcu, sıkı uyum kontrolünden geçebilen ve para kaynaklarını teyit edebilen Ruslar için en mantıklı çözümün döviz varlıklarını Türkiye dahil dost ülkelerdeki bankalara veya yatırım şirketlerine aktarmak olduğunu söyledi. Akimov, “Bahar aylarında Ruslar arasında aracılık turizminde bir artış gözlemlendi. Rus vatandaşları Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Ermenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’da hesaplar açtı. Ancak, Kazakistan hariç tüm bu ülkelerin Rus yatırımcılar için çekiciliğini önemli ölçüde azaltan bazı eksiklikler var” dedi.

Türkiye’de ekonomi ile ilgili son zamanlarda yaşanan gelişmelere dikkat çeken Rus yorumcu, “Son iki yıldır hiperenflasyonla mücadele ediliyor. Ocak 2022’de fiyat artış oranı yıllık yaklaşık %50 idi, şimdi ise neredeyse %70’e yükseldi. Böyle bir ülke, paranızı yatırırken güvenilir kabul edilemez” diye yazdı.

Moskova Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yuriy Denisov ise, Rusya’da Türkiye dahil dost ülkelerin para birimlerine yönelik talebin hızla arttığını açıkladı. Denisov, bu bağlamda Moskova Borsası’nda Türk lirasına yönelik talebin 2022’de geçen yıla kıyasla 17 kat arttığını söyledi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler