5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

‘Ruslar Türkiye’ye tatile gidiyor diye…’

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus gazeteci ve TV sunucusu Vladimir Solovyov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ile Ukrayna arasındaki krizde arabuluculuk yapma yönündeki açıklamalarını eleştirdi.

Resmi Rossiya-1 kanalının canlı yayın programında konuşan Solovyov, Ankara’nın Rusya ve Ukrayna arasındaki krizi çözmek için aniden devreye girmesini anlamakta güçlük çektiğini söyledi. Rus gazeteci, “Türkiye aniden barış misyonu yüklenmeye kalkıyor. Onlara böyle bir yetkiyi kim verdi? Ruslar Türkiye’ye tatile gidiyor diye bizim de Türkiye ile özel ilişkilerimizin olması mı lazım” diye sordu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna lideri Vladimir Zelenski ile görüşmeler yapılması için ileri sürdüğü koşulları hatırlatan Solovyov, “Putin bu görüşmelerin yapılabilmesi için ne gerektiğini 30 kere anlattı. Bize bunun için Erdoğan mı lazım? Erdoğan aniden Rusçaya hakim olmaya mı başladı? Veya Zelenskiy ana dilini mi unuttu? Neler olduğunu anlamış değilim” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un hafta başında Kremlin Sarayı’nda görüşmesine atıfta bulunan Rus gazeteci, “Gerçi NATO içinde Macron neyi belirliyor ki? Orada esas belirleyici güç ABD…” sözleriyle Batı basınının Fransa liderini övmesini de eleştirdi.

Moskova’nın şartları

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova sınırdaki gerilimin azaltılması için Batılı ülkelere ve NATO’ya Rusya’nın şartlarını açıkladı. Sınırdaki gerilimin azalması için Batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah yardımlarını kesmesini ve yabancı askerlerin Ukrayna’dan çıkması gerektiğini belirten Zaharova, NATO’nun da bölgede tatbikatlardan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Sözcü gazetesinin haberine göre Zaharova, “Batılı ortaklarımızın bu kadar çok dillendirdiği Ukrayna çevresindeki gerilimin çok hızlı bir şekilde azaltmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bunun için Ukrayna’ya silah sevkiyatlarını durdurmak, Batılı askeri danışman ve eğitmenleri bu topraklardan çekmek, Ukrayna ve NATO ülkelerinin ortak tatbikatlarını durdurmak ve ayrıca daha önce Ukrayna’ya teslim edilen yabancı silahları geri çekmek gerekiyor” dedi.

ABD basını tarafından Rusya’nın, Ukrayna’yı işgal edeceğine yönelik çıkan haberleri saçmalık olarak niteleyen Zaharova, “Ukrayna’ya saldıracağımızı ABD gazetelerinden öğreniyoruz. Kendimizi bu ülke ile ortak tarihe sahip bir halk olarak görürken ve üstelik bu gibi iddialar Kiev yönetimi ve Ukrayna Devlet Başkanı tarafından dahi eleştiriliyorken, nasıl saldırgan eylemler planlayabiliriz ki? Bu çok saçma” diye konuştu.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler