19.7 C
İstanbul
4 Ekim 23, Çarşamba
spot_img

Ruslar hakkında merak edilenler

Ruslar neden pek gülümsemez? Moskova’ya neden 3. Roma derler? Adidas eşofmanları neden severler? Cesaretlerinin sırrı ne? Rusya’da çiçekçiler neden 24 saat açık? İşte RBTH’nin derlediği ve “en çok merak edilen ama sormaya çekinilen sorular ve cevapları” diye takdim ettiği ilginç notlar:

1- Ruslar neden pek gülümsemez?

– Samimiyet ve açıklık Rus kültürünün özellikleri arasında. Bu yüzden Ruslar ancak gerçekten mutlu olduklarında gülümser.

2- Ruslar gerçekten çok içer mi?

– Evet. Rusların alkol sevgisi XII. yüzyıla ait kroniklerde bile kendine yer bulmuştur. Hatta efsaneye göre, din arayışında olan Prens Vladimir’in İslam yerine Hristiyanlıkta karar kılması ilkinin alkolü yasaklamasından ötürüdür.

3- Nikah yüzüğünü neden sağ ellerine takarlar?

– Ruslar bu konuda tıpkı Türkler gibi Roma-Yunan geleneğini miras almıştır.

4- Ruslar neden bu kadar korkusuz?

– Tarihçilere göre, bu Rusların kanında var.

5- Bazı Ruslar neden Asyalı yüz çizgilerine sahip?

– Rusya aslında 190 farklı etnik gruba ev sahipliği yapan bir federasyon. Ve bu grupların önemli bir bölümü Asya kökenli.

6- Çiçekçiler neden 24 saat açık?

– Erkekler bazen sürpriz yapmayı sever, bazen de kabahatlerini çiçekle kapatmaya çalışır. Bu yüzden ne zaman çiçek lazım olacağı belli olmaz.

7- Ruslar Moskova’ya neden 3. Roma diyor?

– Bu adlandırmanın geçmişi XVI. yüzyıla kadar gider. Bazı din adamları ve keşişler Rusya’yı Bizans’ın takipçisi ve gerçek inancın koruyucusu olarak görmüştür.

8- Ruslar neden Amerika’ya güvenmiyor?

– Büyük oranda devlet kontrolündeki medya propagandası nedeniyle. Ancak meselenin Sovyetler Birliği’nin yıkılışına, hatta daha öncesine kadar giden karmaşık kökleri var.

9- Adidas eşofmanları neden seviyorlar?

– Modacı Karl Lagerfeld bir keresinde “Eşofman yenilginin işaretidir. Hayatınızın kontrolünü yitirdiğinizi gösterir” demişti. Eğer bu doğruysa pek çok Rus’un kontrolü kaybettiği iddia edilebilir.

10- Politikaya neden ilgisizler?

– Geçim sıkıntısı yüzünden. Çoğu Rus’un birinci gündemi ay sonunda iki yakayı bir araya getirebilmekten ibaret.

11- Taşralılar neden Moskovalılardan nefret eder?

– Rus taşrası başkentin açgözlü, kaba ve küstah olduğunu düşünür. Moskova’ya ülkenin sırtındaki bir asalak gözüyle bakanların sayısı da az değildir.

12- Neden her yıl Zafer Bayramı’nı kutlarlar?

– İkinci Dünya Savaşı’nda kazanılan zafer çoğu Rus için en büyük gurur kaynağıdır.

13- İnternette smiley (gülme emojisi) yerine neden parantez kullanırlar?

– Rusça internet kullanıcıları dost canlılığı aşırı duygusallığa kaçmadan ifade etmenin yolunu gülümseme emojisinden iki noktayı atarak buluyor. Ayrıca iki nokta ve parantez yerine sadece parantez kullanmak daha kolay.

Not: TürkRus.Com’dan alınan bu yazı Medya Günlüğü’nde daha önce yayınlanmıştır.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,278TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler