27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Ruslar ABD’yi işaret ediyor

Fuad Safarov, Moskova

Rus siyaset bilimciler, uzmanlar ve gazeteciler, İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı saldırının ardında 2023 seçimlerini sabote etmek ve Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasını engellemek isteyen ABD’nin bulunduğunu ileri sürdü..

Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov Medya Günlüğü’ne yaptığı açıklamada, terör saldırısıyla ilgili birkaç senaryo bulunabileceğini belirterek, “Son günlerde Rus-Türk ilişkileri her alanda giderek artıyor. Türkiye’nin doğal gaz merkezi olması söz konusu. Birileri bu ilişkileri hedef almış olabilir” dedi.

2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de saldırıda bir faktör olabileceğini savunan Markov, “Unutmayalım ki gelecek yıl Türkiye’de seçim var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en büyük rakibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Üçüncü güçler bu rekabetin savaş ve gerginlik ortamında yapılmasını istemiş olabilir” iddiasında bulundu. Markov, “Bu terör saldırısının amacı Erdoğan’ı cumhurbaşkanı olarak ortadan kaldırmak da olabilir. Patlamanın Washington’ın da katılımıyla düzenlenecek bir dizi terör saldırısının yalnızca başlangıcı olduğuna eminim” dedi.

Markov, “Türkiye’de toplum, Erdoğan’ı destekleyen ılımlı İslamcılarla ona karşı çıkan Kemalistler arasında bölündü. Şu anda durum öyle gelişiyor ki seçimlerde son sözü Kürtler söyleyebilir. ABD, terör saldırılarının yardımıyla Kürtlerle Erdoğan arasında savaş başlatmaya çalışıyor. Washington Türk lideri kışkırtmayı başarırsa, tüm Kürtler ondan nefret edecek ve seçimlerde adaylığına karşı çıkacak” diye konuştu.

Ulusal Savunma (Natsionalnaya Oborona) dergisinin Genel Yayın Yönetmeni İgor Korotçenko ise, terör eyleminin Türk ekonomisini ve toplumunu hedef aldığını, eylemin ardında Anglosaksonların olabileceğini söyledi.

Medyadaki yorumlar

360 kanalına konuşan Rus siyasi uzman Aleksey Yaroşenko, eylemin büyük olasılıkla Amerikan istihbarat servislerinin faaliyetleriyle bağlantılı olduğunu ileri sürdü. Orta Doğu’daki neredeyse tüm terör örgütlerinin bir şekilde CIA ve diğer ABD istihbarat teşkilatlarıyla bağlantılı olduğunu savunan Yaroşenko, “Bunlar Amerikalıların kontrolü altında. ABD, bu örgütlerin yardımıyla Türkiye’de 2023 seçimlerini sabote etmek istiyor ve Erdoğan’ın Kürt oylarının bir kısmını kaybetmesini sağlamaya çalışıyor. Böyle bir durum Türkiye’deki iç siyaseti istikrarsızlaştırabilir ki bu ABD’nin çıkarına olur” dedi.

Resmi Ria Novosti Ajansına konuşan Moskova merkezli Yüksek Ekonomi Okulu Asya ve Afrika Çalışmaları Merkezi uzmanı Aleksey Obraztsov, “Bu saldırı, Washington’ın Erdoğan’a bir uyarısı ABD, Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetlerini sınırlaması, Rusya ile gaz dağıtım merkezi projesini durdurması ve İsveç ile Finlandiya’nın NATO’ya katılması konusunda daha uzlaşmacı olması için bir uyarı gönderdi” diye konuştu.

Vestnik Kavkaza haber ajansı da haberi, “İstanbul terör saldırısında Amerikan izi Türkiye’yi Rusya’ya yaklaştıracak” yorumuyla verdi.

Rossiya-1 kanalına konuşan Kommersant gazetesi dış politika yazarı Maksim Yusin, “Bu saldırısı sonrası Ankara’nın Washinton’a sert tepki vermesi ABD-Türkiye hattında ciddi çatlaklar olduğunu gösteriyor” dedi.

Orta Doğu uzmanı Karine Gevorgyan, Komsomolskaya Pravda Radyosuna yaptığı açıklamada, “İstanbul’daki terör saldırısının NATO’nun genişlemesini engelleyen Erdoğan’a bir mesaj olduğuna inanıyorum.” dedi.

Ria Novosti Ajansına konuşan Milletvekili Yevgeni Fyodorov, Türk istihbaratının elinde, ABD’nin terör saldırısına karıştığına dair bilgi bulanabileceğini söyledi.

Senatör Sergey Tsekov da, “Türkiye’deki terör saldırısının arkasında dolaylı olarak ABD bulunabilir” dedi.

Fotoğraf: İHA

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler