18.7 C
İstanbul
15 Haziran 24, Cumartesi
spot_img

Rus uzman gözüyle seçimler

Rusya’nın önde gelen Türkiye uzmanlarından İvan Starodubtsev, Türkiye’de yaklaşan seçimler öncesi ilk kez farklı bir tablo oluşmaya başladığını belirterek, “Son 20 yıldır iktidar partisi AKP bir istikrar kalesi olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yenilmez görünüyordu. Ancak şimdi durum değişti” dedi.

Rus devlet radyosu Vesti Fm’e konuk olan Starodubtsev, yaklaşan 14 Mayıs seçimlerini değerlendirdi. Rus uzman, “Bugün muhalefetin yaptığı kamuoyu yoklamalarının sonuçlarına bakarsanız genel olarak Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan’ı ilk turda mağlup ediyor. Hükümet yanlısı anketler ise tam tersini söylüyor. Durum her gün değişiyor” dedi.

Hem iç hem de dış sorunlar nedeniyle ülkedeki durumun zorlaştığını ifade eden Starodubtsev, halkın mevcut hükümetten belli bir yorgunluğunun bulunduğunu söyledi ve “Bir yandan ekonomik sorunlar ve deprem felaketi var. Vatandaşların 20 yıllık iktidardan kaynaklanan bir yorgunluğu var” diye konuştu.

Ukrayna’daki gelişmelerin de Türkiye’ye yansımaları olduğunu belirten Starodubtsev, “Amerika’ya ait bir SİHA Montrö Sözleşmesi’ne ‘saldırıyor’. Bugün Türkiye’deki dış ve iç siyasi ve ekonomik faktörler öyle iç içe geçmiş durumda ki, hiçbir sosyoloji bunu çözemez” yorumunda bulundu.

Rus uzman daha önce yaptığı bir değerlendirmede Batı’nın Erdoğan’ın yeniden iktidarda görmek istemediğini ileri sürmüştü.

Fuad Safarov, Moskova

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikMasallar ve korkular
Sonraki İçerikMüthiş bir umut dalgası
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler