25 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Rus TV’sinde Türkiye’ye suçlamalar

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus gazeteci Vladimir Solovyov, Türkiye’nin Ukrayna’ya Bayraktar TB2 ve zırhlı araçlar göndermesinin tarafsızlık konumuyla ilgili soru işaretleri yarattığını söyledi ve Ankara’ya bazı ağır suçlamalar yöneltti.

Resmi Rossiya-1 kanalında sunucusu olduğu programda konuşan Solovyov (fotoğrafta sağ üstte), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki tahılın ülkenin limanlarından çıkarılmasını içeren tahıl koridoru anlaşmasını askıya alma kararından vazgeçtiklerini açıklamasını canlı yayında ekrana getirdi. Putin, Ukrayna’dan garantiler alınmasında Türkiye’nin arabuluculuk yaptığını söyledi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarını övdü.

Ardından konuşan Solovyov, “Neden Türkiye? Bu konuyu biraz inceleyelim… Putin hiçbir zaman boşuna konuşmaz. Birkaç önemli konuya değindi. Öncelikle Ukrayna tarafının bize herhangi garanti vermesi mümkün değil. Bu çok komik olur. Dolayısıyla tüm sorumluluk Türkiye’nin üzerinde” dedi.

Putin’in Türkiye’nin tarafsız statüsünün önemine dikkat çektiğini belirten Solovyov, “Eğer bu statü ihlal edilirse, o zaman tahıl anlaşmasının hiçbir anlamı kalmaz. Hatırlatmak isterim ki birçok NATO ülkesi Rusya’ya karşı yaptırımlara katılması için Türkiye’ye baskı yapmaya çalışıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Ukrayna’ya Bayraktar TB2 ve zırhlı araçlar gönderdiğini kaydeden Solovyov şöyle devam etti:

“Benim bu tarafsızlık meselesiyle ilgili bazı sorularım var. Eğer Türkiye, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 ve zırhlı araç sevkiyatı yapmasaydı, evet o zaman gerçekten tarafsız bir statüde bulunduğunu kabul ederdim. Ama bu çift anlam taşıyan bir tarafsızlık. Bunun dışında sık sık operasyonlara katılan Bozkurt birliğinin faaliyet gösterdiğini biliyoruz. Ayrıca, Türkiye’de Türk Lejyonu adı altında tüm dünyadan topladıkları teröristlerin eğitildiği kamplar var. Bu teröristler bize karşı savaşmaları için eğitiliyor.

Solovyov bu iddialarıyla ilgili ayrıntıya girmedi.

Program konuklarından Ermeni asıllı uzman Semyon Bagdasarov, Türkiye’nin Sovyetler Birliği döneminde düşman ülke olduğunu öne sürerek, Rusya’nın bugün Güney Kafkasya bölgesinde ABD ve Türkiye’nin faaliyetlerine engellemesi gerektiğini savundu.

Belarus uzman Aleksey Dzermant ise, Türk-Rus ilişkilerinin önemine değinerek, “Rusya’ya bugün düşman değil, ortak bir Türkiye lazım” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler