3.6 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

Rus TV’sinde Erdoğan, kahve ve baklava sohbeti

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın önde gelen dış politika uzmanlarından Fydor Lukyanov (fotoğrafta arka planda sağda), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna arasında arabuluculuk yapma önerisinin fazla gerçekçi gözükmediğini söyledi.

Rus TV Tsentr kanalına konuk olan Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Lukyanov, Erdoğan’ın açıklamalarını yorumladı. Rus uzman, “Erdoğan olayı özel, farklı bir olay. Erdoğan süper aktif, hiperaktif. Her yerde olmak istiyor. Fakat aynı zamanda, oradaki durumun gerginleşmesindeki faktörlerden biri elbette Türkiye-Ukrayna askeri teknik iş birliğinin artması. İşte, bu nedenle tarafsız bir arabuluculuk yapmak fazla gerçekçi gözükmüyor” dedi.

Programı sunan siyasi uzman Dmitri Kulikov da (fotoğrafta arka planda solda) esprili bir dille şunları söyledi:

“Bizim büyük bir dostumuz var: Erdoğan. Kendisi hakkında burada sürekli konuşmalar yapıyoruz. Şimdi Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’ye ‘birlikte bize gelin. Size kahve, şerbet, leziz baklava maklava ikram ederiz. Görüşeceğiz, sorunları çözeceğiz, buyurun gelin’ diye sesleniyor.”

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya ve Ukrayna’yı Türkiye’de müzakereler yapmaya davet eden Ankara’nın Donbass’taki temsilcileri de (Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçı güçler) diyalog masasına çağırmasının önemli olduğunu belirtmişti.

Türkiye’nin arabuluculuk önerisi hakkında konuşan Peskov, “Türk meslektaşlarımızın Donbasslı temsilcileri davet etmeye hazır olduklarını da duyduk. Bu çok önemli bir husus ve biz de buna ilgi gösterdik. Bu bağlamda, Ukraynalı muhataplarımızın da ilgi gösterip göstermediğini ve bu konuya nasıl yaklaştıklarını öğrenmek isteriz” demişti

Önceki İçerikStres yüksek mutluluk düşük
Sonraki İçerikKapkara bir gün
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler