25 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Rus TV’sinde Erdoğan iddiası

Fuad Safarov, Moskova

Rus Uluslararası Haber Ajansı Rossiya Segodnya’nın Genel Müdürü gazeteci Dmitriy Kiselyov, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu bazı liderlerin iç sorunlardan dolayı Ukrayna’daki olası savaşa ilgi duyduğunu iddia etti.

Devlet kanalı Rossiya-1’de yayınlanan “Vesti Nedeli” (Haftanın Haberleri) canlı yayın programında konuşan Kiselyov, bazı ülkelerin iç siyasetleri nedeniyle Ukrayna’da savaş çıkmasını istediğini ileri sürdü. Bu ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu öne süren Rus gazeteci, “Bu savaş Türkiye’ye de lazım. Somut olarak Erdoğan’a lazım. Yüzde 40’lık bir enflasyon ülkenin liderine bile acımaz. Böyle durumlarda komşudaki bir dağınıklık her zaman işe yarar” dedi.

Kiselyov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da savaşı seçim öncesi bir kampanya için kullanabileceğini de ileri sürdü.

ABD’nin Ukrayna’yı Rusya ile savaşa sürüklediğini söyleyen Kiselyov, “Biz Rusya olarak kesinlikle savaş istemiyoruz. Ukraynalılar da. Avrupalılar da kendi kıtasında savaş istemiyor. Fakat ABD ile İngiltere’ye savaş lazım. ABD, başkasını eliyle savaşarak Rusya’yı zayıflamayı planlıyor” dedi.

Kiselyov, Washington yönetiminin “Rusya düşmanımız değil” sözlerinin eylemleriyle örtüşmediğini belirterek, ABD’nin tüm planlarına Moskova’nın yanıt verebilecek güçlü nükleer silahları bulunduğunu söyledi.

Rus gazeteci ayrıca, ABD’nin olası Ukrayna savaşıyla dünya gündemini de değiştirmeyi amaçladığını, hükümet krizi nedeniyle İngiltere’nin de savaş için sabırsızlandığını öne sürdü.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler