17.7 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

‘Rus-Türk jeopolitik iş birliği’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya’nın önde gelen Orta Doğu ve Kafkasya uzmanlarından Ferhat İbrahimov, Moskova ve Ankara arasında son dönemde jeopolitik iş birliğine dönüşen çok yakın ilişki kurulduğunu söyledi.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü uzmanı siyaset bilimci İbrahimov, Türk-Rus ilişkilerini Medya Günlüğü’ne değerlendirdi.

Rusya-Batı ve Rusya-Türkiye ilişkilerinin temelde farklı olduğunu belirten İbrahimov, “Batı son derece tutarsız, onlarla herhangi bir konuda anlaşmak imkansız. Türkiye ile durum ise tamamen farklı. Bazı zorluklara, ulusal çıkarların kimi zaman çatışmasına ve yaklaşım farklılıklarına rağmen Türkiye ile güvene dayalı bir ilişki mekanizması geliştirdik” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu süreçte önemli rol oynadığını vurgulayan uzman, iki ülkenin liderleri arasında güvene dayalı ve pragmatik ilkeler üzerine kurulu bir ilişki geliştiğini söyledi.

Ankara-Kiev ilişkilerine de değinen İbrahimov, “Ukrayna’ya Bayraktar SİHA’ları gönderdiler. Bu elbette, Rusya-Türkiye iş birliğinde biraz sıkıntı yaratabilir. Ancak diğer yandan Türkiye, ABD’nin karşı çıktığı Rus S-400 füze sistemlerini satın aldı. Ankara, farklı güç merkezleri arasında denge kurmaya ve kendi çıkarları için çalışmaya devam ediyor” dedi.

Rusya’nın, küresel öneme sahip ana güç merkezlerinden biri olduğunu belirten İbrahimov, “Erdoğan’ın izlediği çok yönlü dış politika, yalnızca Washington ile değil, Moskova ile de temasları içeriyor. Dolayısıyla jeopolitik açıdan Rusya ile ilişkiler Türkiye için en öncelikli alanlardan biri” diye konuştu.

Batı’nın Rus-Türk iş birliğini bozmaya çalışmak istediğini savunan İbrahimov, “Bugün Türk-Rus ilişkileri niteliksel olarak yeni bir düzeye ulaşıyor. Tarihte bunu daha önce hiç görmedik. Batı’nın bizimle kavga etmek için birçok girişimde bulunacağını düşünüyorum. Her iki ülkenin de tetikte olduğuna ve bu planların gerçekleşmesine izin vermeyeceğine inanıyorum” dedi.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler