24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Rus tarihinde 24 Şubat

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı bugünün (24 Şubat) Rus tarihindeki bir olaya gönderme yapmak için özellikle seçilip seçilmediği merak konusu oldu.

Kısa bir araştırma, 24 Şubat’ın ünlü Rus Amiral Fyodor Uşakov’un doğum günü olduğunu gösteriyor. 1745 yılında doğan Uşakov Rus İmparatorluğu’nun Karadeniz Donanmasını kuran komutan olarak biliniyor. Filonun komutanlığını da yapan Uşakov, Türk tarihinde de yakından tanınan bir isim. Doğu’da “Uşak Paşa” olarak bilinen Uşakov, 1768-1774 yılları arasındaki Türk-Rus savaşlarında yer almış bir komutan.

Uşakov, 5-7 Temmuz 1770’de Osmanlı Donanmasının tümüyle yok edildiği Çeşme Deniz Muhaberesi’nde Rus Donanmasının komutanlarından biriydi.

Ancak ilginç bir şekilde aynı Uşakov yıllar sonra, 24 Ekim 1798 tarihinde Korfu Kalesi’ni ablukaya alan Türk-Rus ortak filosunun komutanlığını da üstlenmişti. Ortak operasyonda Türk tarafını Amiral Kadir Bey temsil ediyordu. Mihail Pyotrov’un 1996 yılında kaleme aldığı “Amiral Uşakov” eserinde, “Amiral Kadir bey, ünlü komutan Amiral Uşakov ile birlikte operasyonda yer alacağından büyük şeref duyduğunu söyledi” deniliyordu. Ortak operasyon sonucu başta Korfu Kalesi olmak üzere bölge Fransa işgalinden kurtarılmıştı.

24 Şubat aynı zamanda Ukrayna asıllı ünlü roman ve oyun yazarı Nikolay Gogol’ün “Ölü Canlar” eserinin ikinci cildini 1852 yılında yakmasının yıl dönümü olarak tarihe geçmiş.

Rusya’nın savaş için 24 Şubat’ı seçmesinin Uşakov ya da Gogol’le ilgili olup olmadığı ise henüz tam olarak bilinmiyor

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/turk-rus-donanmasi-44074

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler