9.7 C
İstanbul
28 Mart 23, Salı
spot_img

Rus milyarderlerin ‘uçuk’ zevkleri

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Batı’nın Moskova’yı hedef alan yaptırımları, “oligark” diye tabir edilen zengin iş adamlarını da kıskaca aldı ve pek çok Avrupa ülkesinde mallarına el konuldu, servetleri donduruldu.

Oysa, hemen hemen tamamının serveti kuşkulu olan Rus zenginler daha düne kadar sayamayacakları kadar çok paralarını nereye harcayacaklarını bilemez har vurup harman savururdu.

2019 yılında Medya Günlüğü’nde TürkRus.Com’dan alıntılanan konuyla ilgili haber şöyleydi:

Rusya’nın multimilyarderleri, “sıkıcı” hayattan kurtulup paralarını hangi “yaratıcı” zevklere harcıyor? Şarap bağı, istiridye çiftliği, ada, Faberge yumurtası koleksiyonu… Forbes dergisi Rusyalı zenginlerin imza attığı sıra dışı alışverişleri sıraladı.

İşte Rus zenginlerin para harcamaktan çekinmediği “uç” zevkler:

Aberuchill Kalesi. XVII. yüzyıldan kalma bu tarihi yapı Rus milyarder Vladimir Lisin tarafından 2005’te 12 milyon dolara satın alındı. (Aşağıdaki fotoğraf)

Milyarder Viktor Vekselberg, ünlü Faberge yumurtalarından oluşan 200 parçalık bir koleksiyon satın aldı. Koleksiyonun değerinin 100-200 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Yumurtalar şimdi Vekselberg’in St. Petersburg’ta kurduğu özel bir müzede görülebilir.

Finstar Holding’in sahibi Oleg Boyko, ünlü çizgi roman uyarlaması Sin City’nin devam filmine birkaç milyon dolar yatırdı.

Roman Abramoviç, New York’ta dört tarihi konak için 100 milyon dolar ödedi.

Rus milyarder Dmitri Rıbolovlyov da kızına Yunanistan’ın batısındaki İyon Denizi’nde bir ada hediye etmişti. Adanın değeri 100 milyon dolar.

Volga Group’un sahibi Gennadi Timçenko, Karadeniz kıyısındaki Gelincik şehrinde 47 hektarlık şarap bağına 2 milyon dolara yakın para ödedi.

Tinkoff Bank’ın ortağı Oleg Tinkov, SeaExplorer-77 sınıfı bir yat inşa ettirmek için 100 milyon euronun üstünde para harcadı.

Votka üreticisi S.P.I. Group’un sahibi Yuri Şefler de İspanya’da bir şarap fabrikasına 15 milyon euro yatırdı. Şefler’in İtalya’daki bir başka şarap fabrikasında da ortaklığı bulunuyor. Milyarder iş adamı bu hisseler için 34 milyon euro ödedi.

Şeremetyevo Havalimanı’nın ortaklarından Aleksandr Ponomarenko’nun zevki ise istiridyeler. Ponomarenko Gelincik’te 1000 hektarlık su arazisinde istiridye ve midye yetiştiriyor.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,189TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler