13.5 C
İstanbul
15 Nisan 24, Pazartesi
spot_img

Rus medyasında zirve

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki Soçi zirvesi Rus medyasının ana gündem maddesi oldu.

OSN haber sitesine konuşan Rus siyaset bilimci ve askeri uzman Andrey Koşkin, Erdoğan’ın kalabalıkla bir heyetle Soçi’ye gelmesini dikkat çekici bulduğunu söyledi.

Zamanın Türkiye ve şahsen Erdoğan için çok zor ve önemli olduğunu savunan Koşkin, “Erdoğan’ın 2023’te seçimi var. Ülkesindeki iç siyasi çelişkileri önemli ölçüde etkileyecek bir siyasi yörünge inşa etmesi onun için son derece önemli” dedi.

Erdoğan’ın heyetinde yer alan üst düzey yetkililere dikkat çeken Koşkin, “Bu heyette Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı, İstihbarat Başkanı, Ticaret, Ekonomi Bakanı var. Bu çok temsili bir ekip” diye konuştu.

Devlet Rossiya-1 TV kanalı canlı yayın programında da sunucu ve Parlamenter Yevgeni Popov, Türkiye’nin önemli bir transit ülke olduğunu vurguladı.

Program konuklarından siyasi uzman Nikolay Starikov, Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden farklı olarak Rusya ile ilişkilerde ulusal çıkarlarını koruduğunu kaydetti.

Diğer konuk ekonomik uzman Dmitriy Abzalov da, görüşmelerde ana konulardan birinin Akkuyu nükleer santrali inşaatı olduğunu kaydetti. Abzalov, “Akkuyu Erdoğan için en önemli çünkü enerji demek, üstelik ucuz enerji” dedi.

Ünlü askeri uzman İgor Korotçenko, “Türkiye Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmıyor. Türkiye dünyaya açılan kapı olması anlamında Rusya için önemli. İki ülke askeri teknoloji iş birliğini artırabilir. İki ülke ticari iş birliğini muazzam şekilde artırabilir. Ayrıca Türkiye’ye en çağdaş yangın söndürme uçakları satabiliriz” diye konuştu.

Rus Milletvekili ve akademisyen Oleg Matveyçev ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı’nın oyununa gelmediğine işaret ederek, “Tarihte en çok Türklerle savaştık. 2015 yılında da Batı Rus-Türk savaşı çıkarmak istedi. Ama başarısız oldu. Bugün ikili ilişkiler önemli” dedi.

Senato Uluslararası ilişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov da, “NATO üyesi Türkiye lideri bugün Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüyor.  NATO’nun ikinci güçlü ordusuna sahip Türkiye,  Washington’ın Rusya karşıtı kısıtlamalarını desteklemiyor” dedi.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikTürk-Rus ortak tutkusu
Sonraki İçerikOrtak açıklama metni
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,281TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler