24.5 C
İstanbul
16 Haziran 24, Pazar
spot_img

Rus atasözleri

Fuad Safarov, Moskova

Her dilde olduğu gibi Rusçada da kökleri uzak geçmişe uzanan ilginç atasözleri ve deyimler var. Türkçe de benzerleri bulunan bazı Rus atasözlerini sizin için derledik:

“Komu voyna, a komu mat rodnaya”: Kimine göre savaş, kimine göre ise öz anne…Yani birileri savaştan para kazanırken, birileri de bu savaştan çok zarar görür.

“Na vore i şapka gorit”: Hırsızın şapkası da yanar. Yani hırsızın hırsız olduğu halinden, dış görünüşünden de bellidir.

“Horoşo tam, gde nas net”: Bizim olmadığımız, bulunmadığımız yerde durumlar iyi. Yani bizim durumumuz iyi değil. Hayal kırıklığı, umutsuzluk gibi de yorumlanabilir.

“S volkami jit, po volçyi vıt”: Kurtlarla yaşıyorsan kurt gibi olman lazım. Tercümeden de anlamı anlaşılmakta: Bulunduğun ortamın ve şahısların durum ve koşullarına göre hareket etmen lazım.

“Slovo-serebro, molçanie -zoloto”: Söz gümüşse sükut altındır.

“Starıy drug, luçşe novıh dvuh”: Eski bir dost, iki yeni dosttan iyidir.

“Ugovor doroje deneg”: Anlaşmak, paradan da değerli. Yani verdiğin sözü tutman lazım, bu paradan da değerlidir.

“Bıstro tolko koşki rodyatsya”: Sadece kediler hızlı doğar. Bir şeyin hızlı şekilde elde etmenin mümkün olmadığını anlatmak için kullanılıyor. 

“Luçşe pozdno, çem nikogda”: Geç olsun güç olmasın. 

“Gde rodilsya-tam i prigodilsya”: Nerde doğduysam, orada da işe yaradım. İnsan doğduğu yerde çalışmalı, orada görev yapmalı ve oraya fayda vermeli anlamına geliyor. Bizdeki “insanın vatanı doğduğu yer değil doyduğu yerdir” deyimin tersi.

“Muj-golova, jena-şeya”: Koca kafaysa, eşi boynudur. Eşlerin birbirini tamamladığını anlatan bir söz.

“İz gryazi da v knyazi”: Geçmişte yoksul olan ve aniden zenginleşen birisinin geçmişini unutması burnu havada olanlar için kullanılır.

, “Drujba drujboy, a slujba slujboy”: Dostluk dostluktur, görevi hizmet ise görevi hizmettir. Dostluk, özel ilişkileri görevle karıştırmamak lazım. Her şeyin bir yeri vardır.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü’nde daha önce yayınlanmıştır.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler