27.2 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Rubleye müdahale yok

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, rubleyi desteklemek için rezervlerden harcamada bulunulmadığını, en son döviz müdahalesinin Şubat 2022’de yapıldığını açıkladı.

Döviz kurunu korumak için rezervlerin harcanmadığını belirten Nabiullina, “Altın ve döviz rezervlerindeki tüm değişiklikler, mali kural ve yeniden değerleme kapsamındaki işlemler tarafından belirleniyor. Ruble döviz kurumuz dalgalı ve kuru belirli bir seviyede tutmak için özel önlemler almıyoruz” dedi.

Şubat 2022’de mali istikrar açısından risk görüldüğü için döviz müdahalesi kararı alındığını belirten Nabiullina, bugün ise böyle bir risk bulunmadığını kaydetti.

Rusya Merkez Bankası, 22 Mart’taki toplantıda politika faizini yüzde 16 seviyesinde sabit tutma kararı almıştı.

Merkez Bankası, 2024’te enflasyonun yüzde 4-4,5 seviyesine gerileyeceğini öngörüyor.

Vergi indirimi

Rusya Parlamentosu, uzun vadeli birikimlerin vergi indirimine tabi tutulmasına yönelik düzenlemeyi onayladı.
Yeni vergi indirimi yalnızca “üçüncü tip” bireysel yatırım hesabının yenilenmesi, uzun vadeli tasarruf programları veya devlet dışı emeklilik sigortası kapsamında devlet dışı emeklilik fonlarına yapılan katkılar için geçerli olacak.
Uygulamadan, her vergi döneminde yalnızca bir kez yararlanılabilecek.
Bu yıl örneğin uzun vadeli birikime 100 bin ruble aktaran bir kişi, gelecek yıl vergi indirimi için başvuruda bulunabilecek. Bir sonraki yıl ise uygulamadan yararlanamayacak.
Yeni vergi indiriminin geçerli olacağı en yüksek miktar yılda 400 bin ruble ile sınırlanacak.
Yüzde 13 gelir vergisi oranına tabi olanlar en fazla 52 bin ruble, yüzde 15 vergi ödeyenler 60 bin ruble vergi iadesi alabilecek.
(TurkRus.Com)
Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Önceki İçerikİran ne istiyor?
Sonraki İçerik‘Geçim’ anketi
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler