20.7 C
İstanbul
30 Mayıs 23, Salı
spot_img

Radikal ‘resmen’ tarihe karıştı

Türk basınının önemli gazetelerinden biri olan Radikal’in internet sitesi kapatıldı. Özellikle entelektüel makaleleriyle önemli bir arşiv sayılan Radikal gazetesi Haziran 2014 yılında son kez basılı yayın yapmış, Mart 2016’da da dijital yayını son bulmuştu. Gazetenin arşiv yazılarının da bulunduğu internet sitesi yayından kaldırıldı.

Gazeteci Serdar Kuzuloğlu Radikal gazetesinin internet sitesinin kapatıldığını attığı bir tweet ile duyurdu. Yayın hayatına 1996 yılında başlayan Radikal özellikle Türkiye’nin önemli isimleri ve akademisyenleri tarafından yazılan makaleleriyle önemli bir arşiv niteliğindeydi.

1996’da Doğan Yayın Holding tarafından çıkarılan gazete Haziran 2014’te son kez basılı olarak yayın yaptı. Daha sonra dijitale dönen Radikal, Mart 2016’da dijital yayınını da sonlandırmıştı. O tarihten beri radikal.com.tr üzerinden gazetedeki makalelere ve haberlere ulaşım sağlanabiliyordu.

Doğan Yayın Holding’in Demirören grubu tarafından satın alınmasının ardından radikal.com.tr adresindeki arşivi 2016 yılında da kapatılmış ancak gelen tepkiler üzerine erişim tekrar sağlanmıştı.

Gazeteci Kuzuloğlu, ‘kıymetli bir arşiv tarih oldu’ diyerek Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Radikal gazetesinin internet sitesinin erişime kapatıldığını duyuran Kuzuloğlu, “Kaç gündür (tarihe not düşme adına) yazacağım, unutuyorum. Radikal gazetesinin web sitesi de birkaç gün önce sessizce aramızdan ayrıldı. Birçok açıdan ‘kıymetli’ bir arşiv böylece tarih oldu” dedi.

Kuzuloğlu’nun tweetinin altına onlarca mesaj geldi. Sosyal medya kullanıcıları sitenin kapatılmasını üzüntüyle karşıladı. Demirören Holding’den radikal.com.tr’nin kapatılmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

(Medyaradar)

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,097TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler