26.4 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

‘Putin’in verdiği ders’

Amerikan Time dergisinin seçtiği “2022 yılında dünyanın en etkili 100 kişisi” arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yer aldı. Dergide Putin’le ilgili yazıyı cezaevinde bulunan Rus muhalefet liderlerinden Aleksey Navalnıy kaleme aldı. Navalnıy’nın yazısı şöyle:

“Belki de Putin’in gerçek misyonu, dünya liderlerinden uzmanlara ve sıradan insanlara ders vermek. Bu konuda özellikle 2002’de çok başarılı oldu.

“Birazcık seçim hilesi” ile başlayan yolun her zaman diktatörlüğe gittiğini bir kez daha gösterdi. Bir diktatörlük her zaman savaşa yol açar. Bu unutmamamız gereken bir ders.

Dünya liderleri yıllarca iki yüzlü bir şekilde pragmatik yaklaşımdan ve uluslararası ticaretin nimetlerinden söz etti. Böylece, Putin iktidarını güçlendirirken onlar Rusya’nın petrolünden ve doğal gazından yararlandı. Bu savaş şampanya eşliğinde kutlanan petrol ve gaz anlaşmalarından yüzlerce kat daha pahalıya mal olacak.

Putin hepimize “ördek testi”ni hatırlattı: Bir şey ördeğe benziyorsa, ördek gibi yüzüyorsa, ördek gibi sesler çıkarıyorsa o zaman büyük ihtimalle ördektir.

Aynı mantık bu durumda da uygulanmalı: Biri bağımsız medyayı yok ediyorsa, siyasi cinayetler düzenletiyorsa, imparatorluk hayalleri kuruyorsa, o kişi 21. yüzyılda Avrupa’nın göbeğinde kan banyosuna yol açabilecek bir çılgındır. Bu kişiyi uluslararası toplantılarda kucaklamamanız gerekir. Şu anda Putin aynı zamanda bir ülkenin 20 yılda elde ettiği ekonomik başarıların nasıl sıfırlanabileceğinin de dersini veriyor.

Ama orduya ve nükleer silahlara sahip, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliği bulunan şeytani bir çılgının nasıl durdurulacağı sorusu hâlâ yanıtsız duruyor. Bu soruya yanıt bulması gereken bizleriz.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler