19.7 C
İstanbul
20 Mayıs 24, Pazartesi
spot_img

Putin’in basın toplantısına rötar

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geleneksel olarak her yıl sonunda düzenlediği ve önemli mesajlar verdiği basın toplantısının bu yıl Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle ertelenmesi bekleniyor.

RBK gazetesi, Putin’in vatandaşlardan gelen soruları canlı yayında yanıtladığı “Direkt Hat” programının da büyük olasılıkla gelecek yıl yapılacağını yazdı. Gazeteye konuşan bir Kremlin kaynağı, bu konudaki nihai kararın henüz alınmadığını ancak yıllık basın toplantısı için şu ana kadar herhangi bir hazırlık yapılmadığını söyledi. Bu da, son anda bir karar değişikliği olmazsa basın toplantısının erteleneceği anlamını taşıyor. Geleneksel olarak Putin’in yıllık basın toplantısı aralık ayının sonlarında düzenleniyor. Sonuncusu 23 Aralık 2021’de Moskova’da yapılan basın toplantısı Kremlin açısından yılın en önemli medya etkinliklerinin başında geliyor.

Bugüne kadar Putin 17 kere yıllık basın toplantısı düzenledi. Bu toplantılara şimdiye kadar toplamda on binlerce yerli ve yabancı gazeteci katıldı. İlki 2001’de yapılan medyayla buluşma aynı zamanda en kısa süreli (1 saat 35 dakika) basın toplantısı olarak tarihe geçti. 4 saat 40 dakika süren en uzun toplantı ise 2018’de yapıldı. 2004’ten bu yana Devlet Başkanı’nın yıllık basın toplantıları ortalama 3 saatten fazla sürdü.

2020 yılında pandemi nedeniyle basın toplantısı video konferans formatında düzenlendi. Putin ve az sayıda Kremlin muhabiri başkanlık konutunda yer aldı, yerli ve yabancı basın temsilcileri ise Moskova’da Dünya Ticaret Merkezi’nden etkinliğe katıldı.

Dünya medyasında da her zaman geniş yer alan yıllık basın toplantıları, Rusya’nın devlet kanalları ve radyolarının yanı sıra CNN ve BBC başta pek çok yabancı televizyon kuruluşu tarafından canlı olarak yayınlanabiliyor. Her toplantıda ortalama 10’u yabancı toplam 55 gazeteci Putin’e soru sorma şansını yakalıyor. Bu sorular Sibirya’daki bir köyde yaşanan elektrik sıkıntısı gibi yerel bir konuda ya da Rusya’nın, örneğin Suriye’ye müdahalesi ve Batı ile ilişkileri gibi uluslararası alanda olabiliyor.

Her zaman çok renkli görüntülere sahne olan basın toplantılarında muhabirler binlerce gazeteci arasından soru sorma şansını yakalamak için ilginç ve yaratıcı yöntemler kullanıyor. Kimi gazeteciler geleneksel kıyafetler giyerken, kimileri de ellerindeki kağıtlara ilginç yazılar yazarak dikkat çekmeye çalışıyor. Gazetecilere çoğunlukla Kremlin’in Türkolog basın sözcüsü Dmitriy Peskov söz veriyor, kimi zaman da bizzat Putin.

Putin bugüne kadar yıllık basın toplantılarında Türk gazetecilerin toplam 6 sorusunu yanıtladı.

Bu sorulardan dördünü ben sorabilme şansını yakaladım. 2015 yılında uçak krizi ile ilgili Putin’e yönettiğim soru “Yılın en önemli 5 sorusu” arasına girdi.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTsIOM) tarafından düzenlenen ankete göre, Putin’in popülaritesi geçen yıl 23 Aralık’ta düzenlenen yıllık basın toplantısının ardından rekor seviyeye yükselmişti.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/putine-nasil-soru-soruyorum-44535

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler