24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

Putin’e ‘General’ suikastı!

Çarşamba gecesi yayılan bir haber, daha doğrusu iddia, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik bir suikast girişimi yapıldığını ileri sürüyordu.

Buna göre, Putin’in arabasının sol ön tekerleğinde şiddetli bir patlama meydana gelmiş, ardından da ortalığı yoğun bir duman kaplamıştı. Bir ambulansın başkanlık kortejinin yolunu kesmesiyle başlayan saldırının ardından Putin’in yakın korumalarından üçünün kaybolduğu, çok sayıda tutuklama yapıldığı iddia ediliyordu.

Çok sayıda internet sitesinde haberin kaynağı olarak İngiliz bulvar gazetesi The Sun görünüyordu. Aynı gazetede daha önce de Putin’le ilgili çok sayıda sansasyonel iddia yer almıştı ve bunlar da Türk medyasında yayınlanmıştı.

Fakat aslında haberin kaynağı Sun değildi; gazete de bunu “General SVR” adını taşıyan Telegram kanalındaki bir hesabın paylaşımdan almıştı.

SVR, Rusya Dış İstihbarat Servisi’nin baş harflerinden oluşan bir kısaltma.

“General SVR” muhalif olarak adlandırılan ve sık sık Putin’le ilgili iddialara yer veren bir hesap. Daha önce de Rusya liderinin kanser ameliyatı geçirdiği ve Parkinson hastası olduğu yolunda iddialar ortaya atmıştı.

Hesabı yöneten kişinin örgütte çok sayıda operasyona katılmış, daha sonra emekliye ayrılmış bir general olduğu öne sürülüyor ama hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor. Sansasyonel paylaşımlar yapan kanalın Telegram’da 315 bin takipçisi var.

Bu gizemli kanalın ne kadar güvenilir olduğu büyük bir soru işareti.

Bu hesap hakkında hiçbir bilgisi bulunmayan Türk medyası ise Sun’ın haberini, daha doğrusu iddiasını herhangi bir şekilde soruşturma gereği duymadan hemen yayınladı. Rusya ile ilgili analizleriyle tanınan Hazal Yalın’ın Twitter hesabında yazdığı gibi, “Kaynağı The Sun olan bir ‘haberi’, ‘bulvar gazetesinin iddiası’ demek yerine manşete taşıyıp ‘son dakika’ diye vermek, basının dünyadan bihaber olduğunu göstermekten başka anlama gelmez.” 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler