26.2 C
İstanbul
22 Eylül 23, Cuma
spot_img

Putin’e ‘diva’ isyanı

Rusya’da, Sovyet döneminden beri “en ünlü kadın şarkıcı” unvanını kimseye bırakmayan Alla Pugaçova, Ukrayna savaşına karşı çıktığı için eşi Maksim Galkin’in “yabancı ajan” ilan edilmesine tepki gösterdi.

73 yaşındaki sanatçı Instagram hesabından Rusya Adalet Bakanlığına, “Beni de sevgili ülkemin yabancı ajanları saflarına katın!” diye seslendi. Eşiyle dayanışma içinde bulunduğunu belirten Pugaçova, “O, ülkesinde barışın yeşermesini, söz özgürlüğünün sağlanmasını, çocuklarımızın hayali amaçlar uğruna ölmesine son verilmesini isteyen dürüst, düzgün ve samimi bir adam” dedi. Ünlü şarkıcı, Ukrayna savaşını kastederek, söz konusu “hayali amaçlar”ın Rusya’yı bir parya devlete, vatandaşların hayatını da eziyete dönüştürdüğünü söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat’ta başlamasının ardından Pugaçova, Galkin ve çocukları İsrail’e gitmişti. Komedyen olan Galkin, yaz aylarında İsrail ve Avrupa ülkelerinde savaşı ve Rusya’nın yöneticilerini eleştiren “stand-up” gösterileri düzenlemesinin ardından 16 Eylül’de “yabancı ajan” ilan edilmişti

Rusya’da 2012 yılından beri uygulanan yasa, yabancı bir devletten, sivil toplum kuruluşundan ya da kişiden para alanların “yabancı ajan” ilan edilmesini öngörüyor. Terim bilinen anlamda “ajan” demek olmasa da, Sovyet dönemindeki benzer ifadeyi çağrıştırdığı için toplumda olumsuz bir algısı bulunuyor. Diğer yandan, yasanın muhalifleri bastırmak için kullanıldığını ileri sürenler de var.

Türkiye’de Ajda Pekkan’la karşılaştırılabilecek bir üne sahip olan, şimdiye kadar sayısız ödül kazanan Pugaçova, anketlerde en çok beğenilen kadın sanatçılar arasında hep birinci sırada yer alıyor ve Rusya’da “kadının tarifi” olarak niteleniyor.

1960’ların sonundan beri sahne olan ve repertuvarında bazıları yabancı dilde 500 civarında şarkı bulunan sanatçının plakları ve diskleri Rusya ve çeşitli ülkelerde 250 milyon civarında sattı. Son tepkisine rağmen Pugaçova toplumda siyasi kimliği öne çıkmış sanatçılar arasında yer almıyor. Bundan önce sadece 2014 yılında Kırım’ın ilhak edilmesini proteste eden sanatçı Andrey Makareviç’in yargılanmasına karşı bir açıklamaya imza atmıştı.

Pugaçova’nın eski eşi Filipp Kirkorov Tarkan’ın şarkılarının Rusça çevirileriyle büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştı.

Diva: Sinema, tiyatro, müzik, dans, bale vb. sanatlara emek vermiş, alanında uzmanlaşmış ve tanınmış olan kadın sanatçı.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,275TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler