5.9 C
İstanbul
28 Ocak 23, Cumartesi
spot_img

Putin’den ‘nükleer espri’

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’e yaklaşık iki yıl önce yaptığı “Saddam Hüseyin” esprisi yeniden gündem oldu ve Rus medyasında “kehanetin gerçekleşmesi” olarak yorumlandı.

Rus resmi Rossiya-1 kanalında canlı yayınlanan “60 Minut” (60 Dakika) programında sunucu Olga Skabeyeva, Kazakistan’da yaşanan son gelişmeleri aktarırken 2019 yılının Ekim ayında Valday Uluslararası Tartışma Kulübü’nün toplantısındaki Putin-Tokayev diyaloğunu ekrana getirdi.

Söz konusu toplantıda konuşan Tokayev, Kazakistan’ın Semipalatinsk nükleer deneme sahasının 1991 yılında kapatılması kararının doğru olduğunu söyleyerek nükleer silahsızlanmanın önemini vurguladı. Tokayev, Kazakistan’ın nükleer silahların bulunmadığı bir dünyadan yana olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti.

Kazakistan Devlet Başkanı, “Modern dünyada nükleer silahlara sahip olmak, güvenliğin ve özellikle ekonomik refahın garantisi değildir. Hatta bazen nükleer silahlara sahip olmamak daha iyidir. Fakat buna karşılık, Kazakistan’ın yaptığı gibi, ekonomisine daha fazla yatırım çekmek, dünya ile iyi ilişkileri sürdürmek ve geliştirmek daha iyidir” dedi.

Tokayev’in, yabancı yatırımların ülkenin egemenliğini savunmanın bir başka yolu olduğunu, dolayısıyla özellikle Batı’ya güvendiğini ima eden sözleri üzerine araya giren Putin, “Saddam Hüseyin de öyle düşünüyordu!” diye espri yaptı.

İki yıl üç ay önce yaşanan diyalog ve Putin’in şaka yollu uyarısı Kazakistan’daki olaylar nedeniyle medyada yeniden gündem oldu. Rus medyası, “Putin’in kehaneti gerçek oldu” yorumunda bulundu.

Kazakistan’da akar yakıt fiyatlarına yapılan büyük zam üzerine 2 Ocak’ta başlayan olaylarda 164 kişi ölmüş ve 10 bine yakın kişi tutuklanmıştı.

Önceki İçerikFenerbahçeli Vikingler!
Sonraki İçerikTürk dilleri üzerine
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,142TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler