26.3 C
İstanbul
13 Haziran 24, Perşembe
spot_img

Prigojin’in uçağı düştü

Rusya’da Wagner paralı asker şirketinin başkanı Yevgen Prigojin’e ait olduğu iddia edilen bir özel uçak Tver bölgesinde düştü.

TurkRus.Com’un haberine göre, Baza Ajansı kendi kaynaklarına dayanarak, düşen Embraer Legacy 600 iş jetinin Prigojin’e ait olduğunu teyit etti ancak kaza sırasında Prigojin’in uçakta olup olmadığına dair bilgi verilmedi.

Hemen sonra federal havacılık kurumu Rosviatsia’dan yapılan açıklamada, “Uçağın yolcu listesinde Prigojin’in de bulunduğu” duyuruldu.

Önde gelen askeri haber kaynaklarından “Rusya ile Birlikteyiz” hareketinin başkanı Vladimir Rogov, “Yevgeni Prigojin, Tver bölgesinde uçak kazasında öldü” açıklamasını yaptı. Rogov bu bilgiyi, görüştüğü Wagner savaşçılarına dayandırdı. Ancak henüz resmi teyit gelmedi.

Bazı ajanslar uçağın sahibi Prigojin’in şu anda Afrika’da olduğu bilgisini geçmişti.

Medyaya konuşan bazı görgü tanıkları, Prigojin’e ait uçağın havada bir anda infilak ettiğini ileri sürdü. Bu bilgi ve görüntüler ışığında önceden planlanmış bir terör saldırısı olduğu ihtimali ön plana çıkıyor. Wagner’e yakın bazı Telegram kanallarında, uçağın hava savunma sistemleri tarafından vurulduğu iddia edildi. Bu kanallardan Readovka’nın kaynağı, Prigojin’in “başka bir uçakta olabileceğini” belirterek öldüğü iddialarına ihtiyatlı yaklaşılmasını istedi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Tver bölgesinde Embraer tipi özel jetinin düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğünü duyurdu. Uçak Şeremetyevo’dan St. Petersburg’a uçuyordu. Uçakta üç pilot ve yedi yolcu bulunuyordu.

M Komsomolotes gazetesi, Wagner komutanlarından Dmitri Utkin’in de uçakta bulunduğunu yazdı.

Prigojin haziran ayında Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve ordu komutanlarını Ukrayna’daki savaşta Wagner güçlerini baltaladıkları gerekçesiyle eleştirerek kendisine bağlı güçlerle isyan başlatmıştı. İsyana “adalet yürüyüşü” adını veren Prigojin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun devreye girmesinin ardından isyana son vermişti. Prigojin Wagner güçleri Moskova’ya 200 kilometre kala durduklarını söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, isyanın başında Prigojin ve ona bağlı güçleri “ihanet”le suçlamış ve en sert şekilde cezalandırılacaklarını açıklamıştı. Ancak Putin olayların bitmesinin ardından isyana katılanların bağışlanacağını söylemişti.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler