24 C
İstanbul
14 Haziran 24, Cuma
spot_img

Piyanonun harika çocuğu

Yeteneğiyle hayran bırakan, ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazandığı derecelerle ülkemizin gurur kaynaklarından olan İlyun Bürkev, bir büyük başarıya daha imza atarak dünya çapında katılımın olduğu Mozarteum University of Salzburg Pre-College sınavında birinciliği elde etti. Bürkev aynı zamanda ünlü Profesör Pavel Gililov’un da kariyerindeki ilk Pre-College öğrencisi oldu.

Henüz 13 yaşında olan Bürkev, Avrupa’nın müzik araştırmaları konusunda en ünlü ve saygın üniversitelerinden biri olan, dünyaca ünlü birçok klasik müzik sanatçısının yetiştiği Mozarteum Üniversitesine damga vurdu. Dünyanın dört bir yanından birçok öğrencinin online kayıt ile başvurduğu, içlerinden sadece 13 kişinin sınava davet edildiği ve sadece 2 kişinin kazandığı giriş sınavlarında Bürkev piyano, solfej, teori ve Almanca sınavlarını geçerek Mozerteum Pre College’a birincilikle kabul edildi. Tüm profesörlerin katıldığı Mozarteum University of Salzburg Pre College piyano sınavında canlı performansıyla birinci olan Bürkev. Almanca, teori ve solfej sınavlarını da başarıyla geçti.

Bürkev’in başarısının bir diğer önemli yönü ise dünyaca tanınan piyanonun en önemli hocalarından Prof. Gililov’un akademik kariyerinde ilk pre-college öğrencisi olması.

Mozarteum University’nin yanında Musik Gymnasium okuluna da yüksek başarıyla kabul edilen Bürkev her iki okulda da eğitim hayatına Eylül ayı itibarıyla başlayacak.

Gülsin Onay’ın veliahdı olarak gördüğü Bürkev’in yetişmesinde dünya sahnelerinin ve ülkemizin önde gelen piyanisti Onay’ın, Prof. Burcu Aktaş Urgun’un, Prof Gereon Kleiner’ın ve Nail Yavuzoğlu’nun (Armoni hocası) emekleri var.

(Basın bülteni)

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler