32.9 C
İstanbul
12 Haziran 24, Çarşamba
spot_img

‘Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi’

Nasrullah Ayan Youtube kanalında, soğukların bastırması ve İran’ın verdiği doğal gazı kesmesiyle ortaya çıkan sıkıntılı süreci Türkiye’nin uluslararası alanda tanınan enerji uzmanı Mehmet Doğan’la konuştu.

Doğan, “Kışın soğuk geçeceği ve arz sıkıntısı yaşanacağı belliydi. İran gazı kesmese de bu kriz kaçınılmazdı” dedi. Doğan, Türkiye’nin en son 2016 yılında yaşanan enerji krizinden sonra bazı adımlar attığını, depolama tesislerine ve yüzer LNG terminallerine ciddi yatırım yaptığını ancak sorunu tam olarak çözemediğini anlattı. Doğan ayrıca, “İstanbul’da hava sıcaklığı 7-8 derecelere çıkarsa sistem kendini toparlar ama yeni bir soğuk dalgası gelirse aynı sorunu 15 Mart’a kadar yaşarız” dedi.

İran’ın doğal gazı kesmesinin gerçek nedeni ne? İran Türkiye’ye aslında kimin gazını satıyor? Sanayi tesislerinden gaz tüketimini yüzde 60 oranında kesmelerini istemelerinin mantı ne? Özel şirketlerin Rusya ile yaşadığı sorunun perde arkasında ne var? Türkiye’nin kurduğu gaz sistemi yeterli mi? Uzun vadeli kontratlar neden önemli? Türkiye neden LNG alıyor?

Ayan enerjiye dair bütün merak edilenleri sordu, Doğan yanıtladı. Zaman zaman ses sıkıntısı yaşansa da mutlaka izlenmesi gereken bir söyleşi:

 

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,500TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler