3.6 C
İstanbul
30 Ocak 23, Pazartesi
spot_img

Öldüren tutku: Sigara

Dünyada ve ülkemizde önemli sağlık sorunlarına yol açan sigaranın zararları herkes tarafından bilinen bir gerçek… Uzmanlar birçok defa bu konuda araştırma ve bilgilendirme yaparak uyarılarda bulunuyor.

NG Araştırma 4-6 Ocak 2022 tarihleri arasında, benderimki.com aracılığıyla 15 yaş üzeri Türkiye geneli 1768 kişinin katıldığı sigara alışkanlığıyla ilgili bir kamuoyu araştırması yaptı. Katılımcıların %47’si sigara içtiğini, %53’ü sigara içmediğini belirtti.

2021 yılı içerisinde ve 2022 yılı başında sigaraya pek çok kez zam geldi. TÜİK Aralık 2021 için yıllık enflasyon oranını %36,08  olarak açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı da yürürlükteki mevzuat uyarınca Yİ-ÜFE’deki 6 aylık değişimi ÖTV tutarlarına ekliyor. Böylece 4 Ocak 2022 tarihinde sigaradaki özel tüketim vergisine (ÖTV) gelen %47,39’luk  zam oldukça ses getirdi.

Peki, zamlar sigara içme oranını düşürüyor mu?

Sigara içtiğini belirten her 4 kişiden 3’ü zamların sigara tüketimini azaltmadığını düşünüyor.

Zamların sigara tüketimini azalttığını düşünenlerin %61’i koronavirüs sonrasında sigara tüketiminde değişiklik olmadığını söylüyor. Genel olarak zamların ve koronavirüsün sigara içmeyi nasıl etkilediğine bakıldığında, kişisel ekonominin kişisel sağlığın önünde geldiğini görüyoruz. Zamlar içilen sigarayı daha fazla azaltırken, sağlık endişesinin aynı etkiyi yaratmıyor.

Sigarayı bırakmak isteyen bir hayli kişi vardır elbette. Fakat sigaranın oluşturduğu hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılık bırakmayı zorlaştırıyor. Bu konuda yardımcı olmak için uzmanlar ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından birçok tedavi ve uygulamalar da geliştirildi.

Araştırmaya katılanlara kaç yıldır sigara içtikleri soruldu. Katılımcıların yarısı 1-10 yıl arası sigara kullandığını söylerken, diğer yarısı ise 10 yıldan fazla süredir sigara içtiğini belirtti.

Yaşlara göre sigara içme oranını incelendiğinde, lise çağında olan 15-18 yaş aralığındaki her 3 katılımcıdan 1’inin sigara içtiğini söyledi.

Ancak sigara içenlerin tüketim alışkanlığı ve sayısı farklılık gösterebiliyor; dudak tiryakileri, dönemsel içenler, sosyal içiciler, bağımlılar vb…

Araştırmaya katılanlara ortalama kaç paket sigara içtiğini sorulunca katılımcıların %53’ü günde 1 paket veya daha fazla sigara içtiğini belirtti!

Son dönemlerde uygulanan zamlarla birlikte sigara fiyatları çok fazla arttı. Özellikle sürekli sigara içenler için bütçelerinde fazla yer kaplayabiliyor.

En çok içtikleri sigaranın fiyatı sorulunca katılımcıların verdikleri cevaplara göre 1 paket sigaraya ortalama 20 TL harcanıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi insanlara zor anlar yaşatıyor. Peki sağlığımızı tehdit eden bu durum sigara içme alışkanlıklarımızı etkiledi mi?

Her 10 kişiden 7’si sigara içme alışkanlığında bir değişiklik olmadığını belirtti. 2’si sigarayı azalttığını ifade ederken 1’i artırdığını söyledi.

Aylık sigara masraflarını sorusuna her 4 kişiden 1’i 600 TL üzerinde harcama yaptığını belirtti.

Sigara kullanmayanlar için bazen sigara dumanına maruz kalmak kaçınılmaz olabiliyor. Bu durumda içmese bile pasif içici konumuna geliyor. Bu, özellikle çevresinde sigara içen kişiler fazla ise içmeyenler için sık sık rahatsız edici bir durum oluşturuyor.

Sigara kullanmayan katılımcıların %58’i yanlarında sigara içilmesinden çok rahatsız olduğunu belirtti. %5 ise bu durumdan hiç rahatsız olmadığını söyledi.

13 yıldır uygulamada olan kapalı alanlarda sigara içme yasağı özellikle pasif sigara içimini engellemeye yardımcı oluyor. Peki bu yasağa ne kadar uyuluyor?

Katılımcıların %16’sı bu yasağa tamamen uyulduğunu düşünüyor. %18’i bu yasağa hiç uyulmadığını belirtirken, %66’sı ise bu yasanın kısmen uygulandığını savunuyor.

Sonuçları incelerken katılımcıları sigara içenler ve içmeyenler olarak ayırdığımızda, iki tarafın bu konudaki düşüncelerinin tamamen farklı olduğunu görüyoruz. Kapalı alanda sigara içme yasağına hiç uyulmadığını düşünenlerin %68’i sigara içmeyenler. Kanuna tam olarak uyulduğunu düşünenlerin %62’si ise sigara içenlerden oluşuyor.

(NG Araştırma)

Önceki İçerikYeni yılın eskisi olur mu?
Sonraki İçerikGençliğin ruhu
Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, medyanın ve gazetecilerin sorunlarını ve geleceğini tartışmak isteyenlere kapısı açık, kar amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
666TakipçilerTakip Et
11,153TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler