24.3 C
İstanbul
13 Temmuz 24, Cumartesi
spot_img

‘O tahıl Türkiye’ye bile yetmez’

Fuad Safarov, Moskova

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna tahılın dış pazarlara taşınmasıyla ilgili gelişmeleri “Oyun ve gevezelik” olarak nitelendirdi.

Ukrayna tarafından sağlanan tahılın tüm talebi karşılamaya yetmeyeceğini savunan Lukaşenko, yakında bu konunun gündemden düşeceğini de ileri sürdü.

İran’ın yeni bir tahıl tedariki konusunda Rusya ile anlaşmak üzere olduğuna belirten Lukaşenko, Ukrayna tahılının Türkiye için bile yeterli olmayacağını söyledi.

Lukaşenko, “İstanbul’da görüştüler, anlaştılar, tahıl alındı. Sözde şimdi de ‘aç Afrika’yı doyuracaklar. Bakın, taşıdıkları 20 gemi Türkiye’ye bile yetmez… O halde bunlar sadece bir oyun. Medya ‘Açlık var! Kıtlığın nedeni Rusya ve Belarus’ diye bağırmaya başladı. Göreceksiniz yakında bu konu gündemden kalkacak, zaten kalkmaya başladı bile. Yaptıkları gevezelikten başka bir şey değil” dedi.

Tahıl krizi 22 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov’un katılımıyla Dolmabahçe Ofisi’nde imzalanan anlaşmayla çözülmüştü. Düğümün çözülmesinin ardından Odessa Limanı’ndan kalkan ilk gemi Çarşamba günü İstanbul Boğazı’na ulaştı.

Medya Günlüğü

Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

Medya Günlüğü
Medya eleştirisine odaklanan, özel habere ve söyleşilere önem veren, dilediği konuda özgürce yazmak isteyenlere kapısı açık, kâr amacı taşımayan bir site.

İlginizi Çekebilir

4,757BeğenenlerBeğen
678TakipçilerTakip Et
11,600TakipçilerTakip Et

Popüler İçerikler